Wspieranie rozwoju pracowników to najlepsza inwestycja

 
 
 

Wymóg znajomości języka angielskiego przynajmniej w stopniu komunikatywnym, to już właściwie standardowe oczekiwanie pracodawców wobec kandydatów do pracy.

Coraz częściej poszukują osób biegle władających angielskim i dodatkowo drugim, mniej popularnym. Dlatego szkoły językowe nie narzekają na brak uczniów. Są też firmy, które uważają, że umożliwienie pracownikom pogłębiania umiejętności językowych, to doskonała inwestycja.

Aby zwiększyć swoje szanse na rynku Polacy poszukują skutecznych metod szybkiej nauki języka obcego. Praktycy proponują wiele sprawdzonych sposobów. Na przykład korzystanie z możliwości, jakie daje współczesny Internet: słuchanie zagranicznych rozgłośni radiowych, czytanie obcojęzycznych portali, oglądanie filmów w wersji oryginalnej. Jednak często, szczególnie, kiedy chcemy pogłębić słownictwo branżowe potrzebna jest praktyczna pomoc w mądrym wyborze sposobów dodatkowej nauki.

Cenna jest wówczas oferta, z jaką wychodzą niektórzy pracodawcy. Wiele firm wspomagających swoich pracowników w szkoleniach językowych, decyduje się na inwestowanie w kursy branżowe. Praktycy już dawno zauważyli, że najłatwiej udaje się przyswajanie wiedzy, gdy na horyzoncie widać jasny cel. W takich szkoleniach uczestniczą pracownicy specjalizujący się w danym biznesie, a zajęcia koncentrują się na ćwiczeniu wybranych umiejętności językowych, potrzebnych w codziennej pracy zawodowej.

Terminologia branżowa

Kursy językowe, to jeden z elementów systemu szkoleń dla pracowników w PKO Banku Polskim. Realizowane są w formie zajęć indywidualnych lub grupowych.  Bank finansuje naukę angielskiego, niemieckiego, rosyjskiego, ukraińskiego lub innego języka obcego, jeżeli istnieje taka biznesowa potrzeba. Zajęcia organizowane są na wielu poziomach. 

Pracownicy mogą też wziąć udział w branżowych kursach angielskiego. Pozwalają na naukę konkretnego zestawu profilowanych kompetencji językowych uczestników – branżowej terminologii, wyrażeń oraz struktur językowych, m. in. w zakresie obsługi produktów skarbowych i inwestycyjnych, rynków międzynarodowych, księgowości, prawa. Do nauki wykorzystywane są autentyczne materiały oraz sprofilowane podręczniki.

Na najlepszych uczestników lektoratów dodatkowo czekają motywujące benefity. Na przykład w grudniu ubiegłego roku uczestniczyli w spotkaniu na temat skutecznego komunikowania się w „globalnym angielskim”.

Dostępne dla każdego

Oprócz lektoratów indywidualnych i grupowych pracownicy Banku, którzy chcą pogłębiać swoją wiedzę, ale wygospodarowanie czasu na udział w zajęciach jest trudne, mogą korzystać z dodatkowych bezpłatnych form doskonalenia języka obcego oferowanych przez współpracującą z Bankiem Worldwide School. Wspierają one proces uczenia nie tylko w pracy, ale i w domu. Wśród nich są biuletyny emailowe Daily English oraz Täglicher Kurierdienst. Krótkie, ciekawe materiały codziennie trafiają na skrzynkę osoby, która zgłosiła zainteresowanie taką formą edukacji. Pracownicy Banku mogą też uczestniczyć w webinariach językowych – inspirujących, krótkich wykładach online z angielskiego, niemieckiego oraz rosyjskiego. Odbywają się cyklicznie, a podczas zajęć możliwa jest interakcja oraz materiały w formie pdf po każdym wydarzeniu.

Nauka z rodziną

Z niektórych oferowanych form nauki języków obcych mogą korzystać nie tylko pracownicy, ale także członkowie ich rodzin. Przykładem może być fiszkoteka – aplikacja na smartfona, tablet lub komputer, która pozwala uczyć się i powtarzać słówka oraz zwroty. Oferuje lekcje z kilku języków. W sumie znaleźć tam można 40 kursów, które obejmują około 56 tysięcy wyrażeń. EduBLOG to z kolei autorska mini-platforma językowa Worldwide School zawierająca ponad 500, multimedialnych, podzielonych tematycznie lekcji. Od bieżącego roku w ofercie jest jeszcze eduVLOG, czyli krótkie, cotygodniowe porady filmowe adresowane do uczących się języka.

Warto dodać, że pracownicy PKO Banku Polskiego oraz ich rodziny mogą korzystać w Worldwide School z rabatów na prywatne (niesponsorowane przez PKO Bank Polski) zajęcia z lektorem polskim oraz native speakerem, a także na zakup podręczników językowych w sieci warszawskich księgarń językowych Bookland.

Komentarze wyróżniających się uczestników bankowych kursów językowych

Krzysztof Dąbek, Departament Produktów Transakcyjnych i Finansowania Handlu PKO Banku Polskiego

Na lektoraty językowe chodzę od dwóch lat. Pomagają mi w praktycznym wykorzystaniu języka angielskiego. Mówienie oraz słuchanie są dla mnie najważniejsze zarówno w kontaktach biznesowych, jak i prywatnych. Poza tym miło jest porozmawiać po angielsku o ciekawych rzeczach z fajnymi ludźmi oraz na bieżąco poznawać nowinki językowe.

W jakim kierunku zmierza globalny język angielski, jak szybko się rozwija i z jakimi problemami możemy się spotkać używając go dowiedziałem się podczas inspirującego seminarium „How to Speak Global English”. Szczególnie zaciekawił mnie temat nowopowstałych słów. Na przykład dziś ciekawą osobę nazywamy „calm”, a nie „cool”, trendy i modną – „wavy”, a nieatrakcyjną i nieciekawą po prostu „basic”J.

Uważam, że warto korzystać nie tylko z lektoratów, ale także z innych dostępnych dla pracowników narzędzi jak np. fiszkoteka czy webinaria, które pozwalają wrócić do nauki angielskiego w bardzo przyjazny sposób.

Emilia Pałczyńska, Departament Powiernictwa PKO Banku

Biorę udział w lektoratach językowych od roku. Zajęcia oprócz możliwości rozwoju indywidulanego poprzez doskonalenie zdolności językowych oraz poszerzania słownictwa, pogłębiania wiedzy z różnych dziedzin życia pozwalają poznać ludzi pracujących w Banku różnych obszarach, wymieniać doświadczenia, nie tylko językowe, ale także zawodowe. Wartością dodaną jest niewątpliwie wspaniała atmosfera panująca na zajęciach.

Ciekawostką, której dowiedziałam się podczas seminarium nt. „globalnego angielskiego” było to, że odchodzą w zapomnienie niektóre zasady gramatyki lub wyrazy, które „wbijałam do głowy” w liceum. Prezentacja bardzo poszerzyła moje horyzonty i już nie mogę doczekać się kolejnej.

Katarzyna Laska, Oddział 45 PKO Banku Polskiego w Warszawie

Na lektoraty językowe w Banku uczęszczam już od kilku lat. Zajęcia nie tylko pozwalają mi łatwiej posługiwać się angielskim, ale także zainspirowały mnie do nauki innych języków obcych. Kolejnym moim celem jest hiszpański..

Cieszę się bardzo, iż miałam przyjemność uczestniczyć w spotkaniu „How to Speak Global English”. Ważne było dla mnie stwierdzenie, że w kontakcie z osobami mówiącymi w danym języku ważniejsza jest sama komunikacja niż jej gramatyczna poprawność. Mówienie w językach obcych otwiera wiele drzwi, ale najpierw trzeba przed nimi stanąć i znaleźć w sobie motywację do przejścia przez nie. Dla mnie ważne jest żebym mogła swobodnie poruszać się po świecie i komunikować z ludźmi. A jeśli przyjdzie do mojego oddziału anglojęzyczny klient – to będę mogła mu pomóc.