Szkolenia i rozwój osobisty

 
Szkolenia i rozwój osobisty
 
 
Szkolenia i rozwój osobisty

Rzeczywiście szkolić należy się przez całe życie. Ciągły rozwój, doskonalenie swoich umiejętności i pogłębianie wiedzy to nie tylko bowiem sposób na osiągnięcie sukcesu zawodowego, ale także bogatsze życie wewnętrzne, możliwość poznania interesujących osób i bardziej świadomy wpływ na swój los. Polacy zdaje się przyjęli te argumenty.

Szkol się i ucz!– zdaje się mówić dzisiejszy rynek pracy. Kursy, szkolenia, konferencje i seminaria to tylko kilka z dostępnych dróg poszerzania wiedzy i rozwoju zawodowego, zwiększające szanse w walce o dobrą pracę. Kolejne możliwości przygotowane przez rynek edukacji to wyjazdy studyjne, zagraniczne staże, policealne szkoły uczące konkretnego zawodu czy zdecydowanie bardziej prestiżowe studia podyplomowe i MBA. Wybór zatem ogromny. Zanim jednak zdecydujemy się zainwestować swój czas, a przede wszystkim pieniądze, przeanalizujmy dokładnie sytuację i dowiedzmy się jakie umiejętności najbardziej cenią sobie dzisiejsi pracodawcy.

Rzeczywiście szkolić należy się przez całe życie. Ciągły rozwój, doskonalenie swoich umiejętności i pogłębianie wiedzy to nie tylko bowiem sposób na osiągnięcie sukcesu zawodowego, ale także bogatsze życie wewnętrzne, możliwość poznania interesujących osób i bardziej świadomy wpływ na swój los. Polacy zdaje się przyjęli te argumenty.

Poczynając od 2000 roku, jak wynika z ostatniego raportu Ipsos: „Szkolenia w Polsce”, liczba indywidualnych osób decydujących się na skorzystanie z oferty rynku szkoleniowego wzrosła dwukrotnie: „Najwięcej osób chce uczyć się języków obcych, poszerzać specjalistyczne kwalifikacje zawodowe, rozwijać umiejętności informatyczne, poszerzać kwalifikacje potrzebne do zdobycia pracy oraz rozwijać hobby”. Rodzimy rynek szkoleń stał się zatem jednym z najszybciej rozwijającym się w Europie, a bogactwo oferty przyciąga kolejnych chętnych do nauki. Tytuł magistra nie daje już bowiem pewności znalezienia dobrego zatrudnienia czy szybkiego awansu. Dyplom wyższej uczelni nie jest już towarem deficytowym na polskim rynku, a rosnąca liczba osób posiadających „mgr” przed nazwiskiem systematycznie się zwiększa, zwiększając tym samym konkurencję na rynku. Prócz wykształcenia liczy się adekwatne wyszkolenie.

Otaczający nas świat nie stoi w miejscu. Wręcz przeciwnie rozwija się coraz szybciej, wymuszając konieczność naszego rozwoju i uzupełniania wiedzy zdobytej jeszcze kilka lat temu. Komputeryzacja, nowe technologie, coraz bardziej skomplikowane urządzenia dodatkowo nakładają na nas przymus przekwalifikowania się, gdyż tylko tak jesteśmy w stanie nadążyć za rozwijającym się rynkiem.

 Szkolić się zatem i trzeba i wypada.

 Jak wybrać jednak adekwatne kursy i szkolenia? Przede wszystkim inwestycja w to, co stanowi obecnie właściwie absolutną podstawę, a mianowicie znajomość języków, w większości wypadków ograniczana do języka angielskiego i umiejętność obsługi komputera, w szczególności pakietu MS Office. Zdawać by się mogło tym samym, że wszelki rozwój dodatkowych kwalifikacji pozostaje do swobodnego wyboru każdego z nas. Nic jednak bardziej mylnego. Wnikliwa analiza ogłoszeń rekrutacyjnych i wypowiedzi potencjalnych pracodawców o cechach idealnego kandydata wyraźnie pokazuje pewne tendencje. Na ten przykład opis stanowiska pracy przedstawiciela handlowego nie ogranicza się już jedynie do znajomości technik sprzedaży, ale niejednokrotnie wymagana jest chociażby wiedza stricte związana z procesem produkcji prezentowanego produktu. Oczekiwania względem stanowisk obsługi klienta to znajomość zagadnień z zakresu psychologii i manipulacji, a nawet umiejętności negocjacyjne. Rekruterzy coraz częściej więc zaczynają pytać o owe dodatkowe umiejętności. Warto sięgnąć wówczas po certyfikat.

 Kursy i szkolenia to jednak spory wydatek. W zależności od ich przebiegu i charakteru: od kilkugodzinnych po wielomiesięczne, od stacjonarnych poprzez wyjazdowe a na e-learningu kończąc, cena kursów i szkoleń waha się od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Warto zatem skorzystać z szansy jaką stwarza nam Unia Europejska i spożytkować fundusze unijne przeznaczone na podnoszenie naszych kwalifikacji zawodowych, zdobywając tym samym wiedzę i umiejętności mogące przyczynić się do zawodowego awansu i odniesienia sukcesu, o którym zawsze marzyliśmy. Unia, w ramach realizowanych programów, organizuje szkolenia mające na celu podnoszenie i poszerzenie umiejętności zawodowych przez wszystkie osoby niezależnie od wieku, płci czy pochodzenia. Kursy te przeznaczane są nie tylko dla osób obecnie pracujących, podnosząc ich wartości na rynku, ale skierowane są także do osób bezrobotnych, celem ich aktywizacji.

 Nowoczesna kadra we wspólnej Europie to bowiem jeden z głównych jej priorytetów.

Szkolmy się zatem i dokształcajmy zwiększając tym samym naszą konkurencyjność na rynku pracy. Pamiętajmy jednak, że wykładowcy i trenerzy to nie cudotwórcy, a kurs to nie złoty środek gwarantujący sukces. Trwała, pozytywna zmiana to długotrwały proces, wymagający nieustannego wzmacniania poprzez praktykę i treningi. Szkolenia i kursy to bowiem tylko jeden z elementów wsparcia naszego rozwoju zawodowego i osobistego.

newsletter hrAneta Lebieżyńska

[subscribe2]