Friendly Workplace 2020
Friendly Workplace Friendly Workplace

ROSSMANN z nagrodą Friendly Workplace 2020

Rossmann Friendly Workplace 2020

Rossmann-Friendly-Workplace

Firma Rossmann to ponad 1400 sklepów, 3 Centra Logistycznie, Centrala i ponad 18 000 pracowników – wyjątkowych, nastawionych na działanie i realizację celów ludzi.  Za tegoroczne motto działań z obszaru HR przyjęliśmy hasło „To nie jest zwykła praca. To nie są zwykli ludzie”. To właśnie nietuzinkowi i ambitni pracownicy Rossmanna stanowią o sile i potencjale firmy. To dzięki nim Rossmann stał się synonimem drogerii w Polsce i ulubioną marką Polaków w branży kosmetycznej.

Ocena redakcji MarkaPracodawcy.pl

ROSSMANN – ROSSMAKOWANI W DZIAŁANIU

„W wyniku głosowania  naszej redakcji ROSSMANN uzyskał znakomity wynik 25 pkt (na 25). Tylko kilka firm może poszczycić się podobnym rezultatem. W naszej ocenie szczególnie wysoko doceniliśmy działania pro-rozwojowe – warto tu pochwalić szeroki pakiet szkoleń e-learningowych. Wysoko oceniamy obszar relacji z pracownikami (nowoczesna kultura organizacji, propagowanie pracy zespołowej, wspieranie aktywności). Bardzo podoba nam się zaangażowanie firmy z zapewnieniu pracownikom realizacji potrzeb w wymiarze work-life balance. Świetnie korespondują z tymi potrzebami programy benefitowe, a wśród nich projekt „POZYTYWNIE ZAKRĘCENI”.  Warte podkreślenia jest również aktywność ROSSMANN na rzecz ekologii i promocji zdrowia (program „RUSZAMY PO ZDROWIE” czy „Mobilne Miasteczko Zdrowia ROSSMANN”). Nie sposób pominąć zaangażowania firmy oraz jej pracowników w działania prospołeczne. Generalnie, widzimy dużą energię i entuzjazm zespołu ROSSMANN w realizację tak wielu ciekawych projektów. Ich skala imponuje dlatego z wielką przyjemnością kreślimy niniejszą rekomendację”.

 

Wybrane fragmenty z ankiety Pracodawcy.

 

I. RELACJE Z PRACOWNIKAMI

Działamy w zespole. Za sukcesem Rossmanna stoją jego pracownicy. Dbamy o ich poczucie bezpieczeństwa zatrudniając na podstawie umów o pracę. Oferujemy szeroki pakiet świadczeń socjalnych: opiekę zdrowotną, dofinansowanie kolonii i wakacji, wyprawki dla dzieci. Kadra menedżerska w Rossmannie to wyłącznie Polacy. Pilnujemy by relacje między podwładnym a przełożonym były oparte na zasadzie wzajemnej życzliwości. Ogromny nacisk kładziemy na szkolenie pracowników, by mogli czuć się w pełni kompetentni w relacjach z klientami. Zapewniamy im możliwość rozwoju pasji i zainteresowań: od wędkowania po naukę windsurfingu. Przyjmujemy studentów na płatne staże, bo rozumiemy jak ważne jest dla młodych ludzi zdobywanie doświadczenia i pierwsza praca.

II. ROZWÓJ PRACOWNIKÓW

W Dziale Personalnym nieustannie dbamy o to, by wzmacniać umiejętności i poszerzać wiedzę naszych pracowników. Ich rozwój jest dla nas wartością priorytetową.

SZKOLENIA WEWNĘTRZNE
W portfolio Działu Personalnego znajdziemy cały wachlarz szkoleń – od tych rozwijających kompetencje zawodowe po takie, których treści nierzadko można wykorzystać w życiu prywatnym.

QŹNIA – WYJĄTKOWE MIEJSCE
Od dwóch lat w Rossmannie funkcjonuje miejsce, w którym nasi pracownicy, pod okiem trenerów z Działu Rekrutacji i Szkoleń doskonalą swoje umiejętności oraz zdobywają nową wiedzę przydatną w realizacji ich codziennych zadań. W budynku przy ulicy Wersalskiej, w którym mieści się Centrum Informatyczne Rossmanna zaadoptowano specjalnie na ten cel przestrzeń magazynową. W ciągu zaledwie kilku miesięcy powstało tam wyjątkowe centrum szkoleniowe – Qźnia. Skojarzenie  z kuźnią talentów nie powinno więc zaskakiwać. Dwie, nowoczesne sale warsztatowe, wyposażone  w sprzęt multimedialny. Ściany każdej z nich w odcieniach sprzyjających twórczej pracy, a do tego stylowe pufy i kolorowe krzesła. Tak właśnie wygląda miejsce gdzie odkrywamy talenty.

E- LEARNING
Niegasnącym zainteresowaniem cieszą się wśród pracowników również szkolenia e-learningowe. Samodzielnie, w „zaciszu” komputera pracownicy mogą zapoznać się z wprowadzanymi w firmie procedurami, zgłębiać tajniki obsługi nowych systemów czy też poznać metody skutecznej sprzedaży. Szeroki wachlarz szkoleń kierowany jest w szczególności do pracowników sklepów.

III. WORK LIFE BALANCE W ROSSMANN

W naszej firmie przywiązujemy ogromną wagę do realizacji idei work-life balance. Stale poszerzamy naszą ofertę, dzięki której pracownicy Rossmanna mogą nie tylko w spędzać czas wolny wraz z rodzinami w ciekawych miejscach ale także dokładamy starań aby czas ten był aktywny. Osoby zatrudnione w Rossmannie bez względu na stanowisko, miejsce pracy czy staż, wraz rodzinami mają możliwość korzystania z szerokiego spektrum dofinansowania wydarzeń mających na celu odpoczynek, rozwój i integracje.

Jednym z nich jest wypoczynek letni i zimowy dla rodzin z dziećmi. W ciągu ostatnich dwóch lat z dofinansowania wypoczynku skorzystało ponad 5000 osób. Z uwagi na stale rosnącą popularność tych wydarzeń oferta wypoczynku każdego roku rozszerzana jest o zarówno o liczbę miejsc noclegowych jak i nowe lokalizacje.

Przygotowaliśmy także wyjazdowe warsztaty relaksu i redukcji stresu – Power&Mental Balance  bazujące na nauce uspokojenia umysłu, rozluźnienia ciała i przywrócenia witalności na podstawie praktyki uważności oraz medytacji.

Bardzo nam zależy aby wspierać naszych pracowników także w budowaniu dobrych relacji rodzicielskich. Stąd od 2019 roku realizujemy „Akademię Pozytywnie Zakręconego Rodzica”, czyli warsztaty bliskości. W ich ramach podejmujemy co miesiąc tematy związane z rodzicielstwem (budowanie granic, rola zabawy, gesty wyrażające miłość).

IV. ZDROWE MIEJSCE PRACY

Rossmann podejmuje wiele inicjatyw mających na celu poprawę bezpieczeństwa oraz komfortu pracy pracowników, co bezpośrednio pozytywnie wpływa na ich stan zdrowia. Staramy się skupić uwagę nie tylko na sferze bezpośrednio związanej z środowiskiem pracy. Wspieramy i aktywizujemy naszych pracowników także w czasie wolnym.

 • W 2019 roku zorganizowaliśmy akcję profilaktyczną dla pracowników Rossmanna oraz ich osób towarzyszących – RUSZAMY PO ZDROWIE. Był cykl wydarzeń mających na celu zwiększanie świadomości na temat zdrowego stylu życia, profilaktyki i aktywnego spędzania wolnego czasu.
 • Jednym z wydarzeń promujących akcje i będącym jednocześnie jej flagowym projektem było Mobilne Miasteczko Zdrowia ROSSMANN, czyli mobilne przychodnie dostępne dla pracowników Rossmanna oraz ich osób towarzyszących.
 • Organizujemy weekendy zdrowia dla pracowników – np. Hashi weekend – o chorobach tarczycy, Zdrowy kręgosłup, czy Rosskręcony weekend – pomagający podjąć aktywność fizyczną po latach przerwy.
 • Joga, masaże i strefa fitness w centrali – W siedzibie firmy od pół roku dwa razy w tygodniu organizujemy dla naszych pracowników jogę odbywającą się po godzinach pracy na terenie firmy. Pracownicy mogą także skorzystać z oferty masaży zarówno manualnych wykonywanych przez zawodowych fizjoterapeutów jak i mechanicznych przy pomocy znajdujących się w patio specjalnych foteli. Do dyspozycji pracowników jest także siłownia znajdująca się w biurowcu.
 • Nauka ratowania ludzkiego życia – od kilku lat konsekwentnie realizujemy szkolenia z pierwszej i dodatkowej pomocy oraz użycia Defibrylatora AED. Do chwili obecnej ponad 1500 naszych pracowników może poszczycić się uzyskaniem międzynarodowego certyfikatu ukończenia kursu EFR.
 • Rywalizacje Endomondo – z początkiem każdego nowego roku zapraszamy naszych pracowników do udziału, w stworzonych z myślą o nich dwóch ogólnopolskich rywalizacjach: „Aktywny Rossmann”- dla biegaczy
  i spacerowiczów oraz „Rossmann Bike Team” – dla rowerzystów. Defibrylatory AED – wszystkie trzy magazyny Rossmanna oraz centrala firmy wyposażone są w proste w użyciu automatyczne defibrylatory.
 • Filtrujemy wodę. Eliminujemy plastikowe butelki – We wszystkich niemal 1400 sklepach zainstalowane zostały wysokiej klasy filtry do wody.
 • Ekologiczny papier do drukarek – w ubiegłym roku, w trosce o środowisko, we wszystkich sklepach w Polsce, w biurach magazynów oraz w centrali wymieniliśmy papier do wydruków na ekologiczny.
 • Segregacja surowców wtórnych – w sklepach i centrali prowadzimy selektywną zbiórkę odpadów.
 • Kształtujemy świadomość ekologiczną pracowników – organizujemy wydarzenia mające na celu budowanie postaw proekologicznych zarówno w życiu codziennym jak i podczas rekreacji.

 

V. BENEFITY

Największy w Polsce program rozwoju pasji

O pasjonatach, ludziach posiadających wyjątkowe, nietuzinkowe hobby zwykło się mawiać,  że są Pozytywnie Zakręceni. Dla nas to ludzie, którzy nie zgadzają się na monotonię, którzy cenią sobie aktywne spędzanie wolnego czasu, chcą doświadczać nowych rzeczy, przełamywać bariery i podejmować wyzwania. Wiele takich osób znaleźliśmy wśród pracowników Rossmanna. To właśnie z myślą o nich stworzyliśmy obecnie największy w Polsce, firmowy program rozwoju pasji pod nazwą: „Pozytywnie Zakręceni”.

W 2019 roku w ramach tego projektu zrealizowaliśmy ponad 160 różnorodnych wydarzeń na terenie całego kraju, a udział w nich wzięło ponad 6000 osób. W każdym miesiącu odbywa się kilkanaście, głównie weekendowych tego typu przedsięwzięć.

Nasi pracownicy pracujący w sklepach, magazynach i centrali biorą udział w kursach nurkowania, uczą się pływać na wind i kitesurfingu, zdobywają uprawnienia na Patent Sternika Motorowodnego, czy po prostu świetnie się bawią pływając skuterami wodnymi. Naszych poszukiwaczy pasji można spotkać w wodzie, na lądzie i…w powietrzu. Mają oni bowiem za sobą kilka wspólnych lotów największym w Polsce balonem, a od 2019 roku zdobywają także licencje pilotów bezzałogowych statków powietrznych podczas kursu dla operatorów dronów.

Dzięki naszym Pozytywnie Zakręconym pracownikom możemy bez wahania powiedzieć, że Rossmann to najbardziej rozbiegana firma w Polsce. W ubiegłym roku w naszych firmowych, biało – czerwonych koszulkach stawali na startach kilkudziesięciu najpopularniejszych biegów w kraju.

Inspirujące spotkania – cyklicznie organizujemy dla naszych pracowników otwarte spotkania z ciekawymi i charyzmatycznymi ludźmi, którzy swoimi nie tylko zawodowymi dokonaniami motywują, inspirują i są najlepszym dowodem na trafność stwierdzenia, że „Aby zapalać innych, samemu trzeba płonąć”. O otwartości na zmiany, odwadze i podążaniu za własnymi marzeniami rozmawialiśmy już m.in. z Dorotą Wellman, Jackiem Walkiewiczem, czy Marcinem Prokopem.

Jednak benefitów dla pracowników Rossmanna jest zdecydowanie więcej. To m.in.:

– Kolonie dla dzieci: latem i zimą – ok 1200 dzieci w 2019 roku
– Wypoczynek latem i zimą: ok 5000 osób w 2019 roku
– Wycieczki: Ok 50 wycieczek w całej Polsce i nie tylko dla 3000 osób.
– Paczki dla dzieci:
– Pakiety Sportowe OK System: ok 5000 uczestników każdego miesiąca.
– Wyprawka Szkolna: ok 1000 paczek dla pierwszoklasistów, którzy zaczynają przygodę ze szkołą.
– Zabawy karnawałowe: ok 50 zabaw w całej Polsce dla 3000 dzieci.
– Wydarzenia kulturalne i sportowe: czyli dofinansowanie do wydarzeń kinowych, teatralnych, koncertów, kabaretów, meczy, wystaw, targów: ok 100 wydarzeń rocznie dla 4000 osób.
– Pomoc Finansowa na święta – świadczenie wypłacane w grudniu dla ponad 18 000 pracowników.

ZAANGAŻOWANIE SPOŁECZNE ROSSMANN

Edukacja na rynku pracy

Jako lider na rynku drogeryjnym wiemy, jak ważny jest rozwój zawodowy i wejście na rynek pracy z dobrze zaplanowaną ścieżką kariery.

STARTUP YOUR CAREER – W ramach projektu 20 osób spoza naszej firmy rozpoczęło siedmiomiesięczny program rozwojowy. Jego uczestnicy mogli liczyć na: udział w projektach Działu Sprzedaży; Logistyki; Działu Zakupu i Marketingu; opiekę mentorską przedstawicieli zarządu; realizację innowacyjnych projektów biznesowych.

Od wielu lat Rossmann umożliwia rozwój zawodowy studentów. Jednak miniony rok był pod tym względem wyjątkowy. Podpisaliśmy umowy partnerskie umowy o współpracy z Uniwersytetem Łódzkim oraz Politechniką Łódzką.

INICJATYWY PROSPOŁECZNE (wybrane programy)

Nasi pracownicy chętnie włączają się w akcje charytatywne, które proponujemy, ale – co jest największą radością – każdego roku sami proponują inicjatywy i je realizują, korzystając ze wsparcia rzeczowego i organizacyjnego, udzielanego przez naszą firmę.

Nasz sztandarowy program pomocowy „Pomagamy jak umiemy” został doceniony i otrzymaliśmy nagrodę Love Cosmetics Awards 2019 w kategorii Firma Odpowiedzialna Społecznie. „Pomagamy jak umiemy” to największa akcja społeczna w branży kosmetycznej. W ciągu ostatnich dwóch lat przekazaliśmy pomoc o łącznej wartości 13,5 mln zł. W tym roku dorzucimy do tego kolejnych 3,5 mln zł. Jednym z najważniejszych aspektów programu jest jego lokalność. Pracownicy naszych sklepów wskazują lokalnie działające organizacje, np. schroniska, fundacje, domy pomocy społecznej czy samotnej matki.

Rossmann sygnatariuszem Karty Różnorodności od 2017 r. Tym samym nie tylko potwierdzamy naszą chęć i gotowość do respektowania jej postanowień, ale także deklarujemy chęć promocji tych wartości.
W minionym roku odbył się Drugi Dzień Różnorodności w naszej firmie. Skupiliśmy się w nim na dwóch tematach: komunikacji oraz szeroko rozumianych barierach. Pracownicy Rossmanna mogli przekonać się jakie trudności napotykają osoby poruszające się na wózku inwalidzkim; jak widzą świat osoby dotknięte spektrum autyzmu; co znaczy być osobą słabowidzącą, a także jak trudno jest być seniorem. A to wszystko przy użyciu symulatorów, kombinezonów geriatrycznych i gogli VR. Ponadto pracownicy mogli wziąć udział w warsztatach z komunikacji w różnorodnym środowisku.

ROSSbiegani pobiegli z dziećmi z Fundacji Dom w Łodzi! Podczas ubiegłorocznej edycji Biegu Ulicą Piotrkowską Rossmann Run nasi pracownicy pokonali 10 km trasę wraz z podopiecznymi tej jedynej w swoim rodzaju Fundacji. Dzieci pojechały wygodnie w wózkach napędzanymi siłą nóg naszych pracowników, którzy zrezygnowali z bicia własnych rekordów, umożliwiając tym samym pierwszy w życiu start dzieciom, które same nie mogłyby tego dokonać.

Kup w Rossmannie Czekotubkę i pomóż zbudować szkołę w Ghanie. W taki właśnie sposób włączyliśmy się w akcję wspierania budowy szkoły w Ghanie. Dzięki nawiązaniu współpracy między Omenaa Foundation,
a markami E.Wedel i Rossmann, projekt uruchomienia szkoły dla dzieci ulicy w Temie (Ghana) ma szansę szybciej zakończyć się sukcesem. Cały dochód ze sprzedaży specjalnie oznaczonych Czekotubek został przekazany na ukończenie budowy szkoły.

Świąteczna Loteria – akcja odbywająca się przed świętami Bożego Narodzenia w centrali firmy.   Pracownicy mają możliwość wykupienia losów z możliwością wygrania paczek składających się z artykułów przekazanych nam przez współpracujących z nami kontrahentów. Całkowity dochód zebrany w trakcie loterii przekazywany jest na cele wybranej w danym roku fundacji.

Wycieczki z fundacją „Kolorowy Świat – Fundacja Pomocy Dzieciom” – nasi pracownicy jadą z podopiecznymi fundacji na wycieczkę, każdy z podopiecznych ma swojego opiekuna, zapewniamy dzieciom i naszym pracownikom prowiant, dzieci otrzymują prezenty. Nasi Rossmannowi wolontariusze spędzają z dziećmi cały dzień, są ich asystentami i towarzyszami w przygodzie.

Szlachetna Paczka – Każdego roku nasze sklepy i działy uczestniczą w tej szczytnej akcji, zbierając produkty dla osób potrzebujących.

Zobacz więcej: https://kariera.rossmann.pl/

newsletter employer branding Otrzymuj employer brandingowe aktualności. Zapisz się:↓↓↓

Zapisując się na newsletter, wyrażają Państwo zgodę na otrzymywanie newslettera MarkaPracodawcy.pl zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 26 sierpnia 2002r. (Dz. U. nr 144 poz. 1204). Wyrażają zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Brand Position wydawcę portalu MarkaPracodawcy.pl - zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997r. (Dz. U. nr 133 poz. 883). Jednocześnie oświadczam, że przysługuje mi prawo wglądu do moich danych oraz ich poprawienia i usunięcia.

Redakcja MP

Redakcja MP

Szanowni Państwo serdecznie zapraszamy wszystkich pracodawców do III edycji Friendly Workplace 2020.

„Friendly Workplace” to wyróżnienie redakcji MarkaPracodawcy.pl dla firm, które mogą pochwalić się nowoczesnym podejściem w obszarze polityki personalnej i rozwoju pracowników.

Dołącz do programu. Poznaj szczegóły.

Aby otrzymać prospekt ze szczegółami prosimy o kontakt pod adresem: redakcja@markapracodawcy.pl

ZAPISZ SIĘ JUŻ TERAZ!

Planujesz zwolnienia grupowe?  Bądź odpowiedzialnym pracodawcą i zapewniaj pracownikom profesjonalny outplacement. Profesjonalnie z gwarancją zwolnienia grupowe oraz outpalcement. Zobacz co w tych trudnych chwilach proponuje BIGRAM