Polish Student Survey

 
 Polish Student Survey 2012
 
 
Polish Student Survey 2012

Z jaką branżą chcą związać swoją przyszłość?  Jakie są ich cele zawodowe?  Z jaką branżą chcą związać swoją przyszłość? Jaki jest profil Idealnego Pracodawcy? Jakie są oczekiwania studentów wobec przyszłego pracodawcy? Jakie są ich cele zawodowe? Jakie aspekty cenią młodzi ludzie w kulturze organizacyjnej oraz jakie środowisko pracy ich interesuje? Które firmy są przez nich tak postrzegane? Z jaką branżą chcą związać swoją przyszłość?

Na powyższe i inne pytania odpowiedzieli polscy studenci określając profil oraz cechy Idealnego Pracodawcy przyciągającego talenty. W konsekwencji powstał ranking najbardziej atrakcyjnych zawodowo firm dla studentów.

Każdego roku Universum Student Survey 2012 przeprowadza prestiżowe badanie wśród ponad 300 tys. studentów z 28 krajów. W tym roku w Polsce Universum Student Survey w ankiecie wzięło udział 18 tys. osób. Wśród respondentów byli m.in studenci kierunków biznesowych, humanistycznych, inżynierii oraz IT. Typowali oni swoich Idealnych Pracodawców, u których chcieliby w przyszłości podjąć zatrudnienie. Dzięki takim badaniom łatwiej jest zrozumieć i przeanalizować jakość wizerunku pracodawców na polskim rynku pracy oraz czynników przesądzających o ich atrakcyjności.

Rozwój i pieniądze
Z ankiety wynika, że Idealny Pracodawca według respondentów, powinien inwestować w rozwój ich ścieżki zawodowej, szlifować ich umiejętności, nieustannie podnosić ich kwalifikacje przy jednoczesnym wysokim uznaniu finansowym. Lecz to nie wszystko. Studenci podkreślają, że chcą pracować w kreatywnym, dynamicznym i przyjaznym środowisku.

Ranking najbardziej atrakcyjnych zawodowo firm dla studentów kierunków biznesowych, humanistycznych, inżynierii oraz IT przedstawia się w następujący sposób:

Inżynieria
Dla przyszłych inżynierów Idealny Pracodawca to firma działające w branży budowlanej i tak w pierwszej trójce znalazły się dwie prestiżowe firmy: Skanska Grupa (po raz kolejny na 1 miejscu) oraz Budimex (3 miejsce). O pięć pozycji przesunął się także Polimex Mostostal (6. miejsce), a o 3 pozycje Strabag. Mimo kryzysu w branży motoryzacyjnej studenci chętnie zatrudniliby się również w jednych z największych koncernów samochodowych Volkswagen (miejsce 2) oraz Toyota (miejsce 7). Według badania wynika, że 43 proc studentów inżynierii, produkcja to idealne miejsce pracy, 28 proc. łączy ją z branżą budowlaną, zaś w przemyśle swoje zatrudnienie widzi 22 proc.

Ranking – Inżynieria
1. Skanska Grupa
2. Volkswagen (incl Audi, Porsche)
3. Budimex
4. KGHM Polska Miedź
5. PGE (Polska Grupa Energetyczna)
6. Polimex – Mostostal
7. Toyota Motor Poland
8. PGNiG
9. Urząd Dozoru Technicznego
10.Strabag

IT
Dla studentów informatyki i kierunków pokrewnych, po raz kolejny niekwestionowanym liderem wśród pracodawców jest Google Poland, który zwiększył przewagę nad Microsoft i IBM Polska. Google konsekwentnie od kilku lat buduje wizerunek przyjaznego pracodawcy, co doceniają nie tylko przyszli specjaliści z branży, ale także studenci innych kierunków. Atrakcyjne dla studentów IT pod względem nowych technologii stały się również banki. Wojna na innowacje w obsłudze potencjalnych klientów jak np.: aplikacje na telefony komórkowe wykorzystywane do obsługi kont osobistych, stały się magnesem przyciągającym młodych i utalentowanych specjalistów. Według tej grupy praca w bankowości gwarantuje ciekawe zadania i rozwój zawodowy.

Ranking – IT
1. Google Poland
2. Microsoft
3. IBM Polska
4. Allegro
5. Dell Poland
6. Nokia Siemens Networks
7. Sony Polska
8. Samsung Electronics Polska
9. Hewlett-Packard Polska
10.Comarch

Biznes
Studenci kierunków biznesowych za Idealnego Pracodawcę uznali firmę Ernst & Young (2. miejsce w poprzednim rankingu), na drugim miejscu uplasował się Google Poland (awans z 4. miejsca), zaś pierwszą trójkę zamknęła firma TVN S.A. 27 proc. studentów tego kierunku chce pracować w banku, a najbardziej perspektywiczny z nich to PKO BP, który znalazł się w rankingu na 8 pozycji. Respondenci wierzą, że praca tam jest perspektywiczna zarówno, jeżeli chodzi o rozwój zawodowy, jak i wysokie zarobki. W pierwszej dziesiątce znalazły się również takie firmy jak LOT, Nestle oraz Deloitte.

Ranking – Biznes
1. Ernst & Young
2. Google Poland
3. TVN S.A.
4. PwC
5. Polskie Linie Lotnicze LOT
6. Deloitte
7. L’Oréal Polska
8. PKO Bank Polski
9. Nestle Polska
10.Mars Polska

Nauki humanistyczne
Wśród tej grupy respondentów, dla 54 proc. najbardziej prestiżowa jest praca w mediach i reklamie. Pierwsze dwa miejsca w rankingu Idealnych Pracodawców humaniści przyznali telewizjom – TVN i Telewizji Polskiej. Na trzecim miejscu uplasował się po raz kolejny Google Poland. W pierwszej dziesiątce znalazły się także: Agora (6. miejsce, spadek o 2 pozycje) i Grupa Onet.pl (10. miejsce, wzrost o 2 pozycje). 31 proc. humanistów rozważa pracę w instytucjach zajmujących się edukacją i badaniami. Nieco mniejszym powodzeniem niż w zeszłym roku cieszy się sektor publiczny i agencje rządowe, zatrudnienie w nim widzi około 22 proc. osób studiujących kierunki humanistyczne.

Ranking – Nauki humanistyczne
1. TVN S.A.
2. Telewizja Polska
3. Google Poland
4. Polskie Linie Lotnicze LOT
5. Empik Grupa
6. Agora
7. L’Oréal Polska
8. Grupa Onet.pl
9. IKEA
10.Microsoft

Z pewnością wielu respondentom biorących udział w niniejszej ankiecie uda się zdobyć wymarzoną pracę, jednak to czy ich wyobrażenie o Idealnym Pracodawcy spełni się wkrótce czas pokaże.

Źródło: http://www.universumglobal.com/
autor: Katarzyna Drobik

 

Chcesz być na bieżąco z zagadnieniami budowania Marki Pracodawcy? Już 40 000 osób czyta nasz portal!

Subskrypcja