„Paczka dla nastolatka” – pracownicy obdarowują młodzież z domów dziecka

 
 
 

To wspaniałe, że tyle osób zdecydowało się obdarować młodych ludzi oraz że zebrała się tak liczna grupa chętnych do pomocy w realizacji tego pomysłu.

W grudniu Fundacja PKO Banku Polskiego zaprosiła pracowników do udziału w świątecznej akcji zbierania upominków dla młodzieży z domów dziecka. We wszystkich regionach zgłosiło się wielu zarówno darczyńców, jak i wolontariuszy chętnych do pomocy w zbiórce.

– Celem akcji charytatywnej „Paczka dla nastolatka” było wsparcie wychowanków domów dziecka – powyżej 12 roku życia. Częściej  pamiętamy o słodyczach i zabawkach dla najmłodszych, a przecież młodzież także ma ogromne potrzeby – mówi Małgorzata Głębicka, prezes Fundacji PKO Banku Polskiego. Do trwającej dwa dni zbiórki kosmetyków i środków higieny osobistej dla nastolatków z placówek opiekuńczo-wychowawczych dołączyli pracownicy PKO Banku Polskiego z całej Polski. Kosze ustawione zostały w oddziałach, siedzibach lokalnych jednostek organizacyjnych czy Centrali. Do pakowania oraz dostarczenia upominków do domów dziecka zgłosiło się ponad 200 bankowych wolontariuszy. Dzięki zaangażowaniu pracowników świąteczne upominki trafiły do około 120 placówek opiekuńczo-wychowawczych w całej Polsce, m.in. w Przemyślu,  Żyrardowie, Koluszkach, Tczewie, Fromborku, Sosnowcu, Bielsku-Białej, Świebodzinie, Bydgoszczy, Szczecinie i wielu, wielu innych.

Część oddziałów PKO Banku Polskiego od lat wspiera placówki opiekuńczo-wychowawcze zlokalizowane w sąsiedztwie. Dzięki akcji „Paczka dla nastolatka” kolejne miały okazję nawiązać taki kontakt. Oddziały 1 i 2 w Ostródzie przekazały upominki dla młodych ludzi z Domu Dziecka w Szymonowie. – Wizyta, podczas której młodzież przyjęła nas bardzo serdecznie, wywarła na nas tak duże wrażenie, że postanowiliśmy nawiązać bliższe  relacje z wychowankami i wspierać ich nie tylko w okresie Świąt Bożego Narodzenia  –mówi Joanna Kulig, dyrektor ostródzkiej „Jedynki”.  Renata Dębska dyrektor Oddziału 1 w Krakowie w imieniu kierowanej przez nią placówki oraz uczestniczących we wspólnej zbiórce krakowskich oddziałów 8, 21 i 32 mówi: Bardzo nas ucieszyło, że dzięki tym drobnym upominkom pojawiły się uśmiechy na twarzach obdarowywanych nastolatków, podobnie zresztą jak na naszych. Akcja pokazała,  jaką przyjemność może sprawić pomaganie innym. Daniel Sewielski, dyrektor Oddziału 1 w Nowym Targu dodaje: Radość, którą zobaczyliśmy podczas wręczania prezentów była bezcenna.

Do oddziałów, których pracownicy wzięli udział w akcji napłynęło wiele podziękowań. Według dyrektora Piotra Malesa, który w imieniu młodzieży z placówek w Komarnie, Janowie Podlaskim i Szachach dziękował pracownikom z Oddziału 1 w Białej Podlaskiej udzielona pomoc jest świadectwem, że są ludzie dobrej woli i wielkiego serca, dla których dobro dziecka jest największa wartością. Dla dyrektor Specjalistycznego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Lesku – Ireny Giler – ważne jest także to, że PKO Bank Polski krzewi wśród pracowników ideę wolontariatu. – Takie chwile radości dają dzieciom wytchnienie i nadzieję, że istnieją ludzie o dobrym sercu, którzy zawsze służą wsparciem i pomocą – napisali do załogi Oddziału1 w Krośnie Odrzańskim pracownicy domu dziecka w tym mieście.

Akcja „Paczka dla nastolatka” była na bieżąco relacjonowana w bankowym intranecie. Jej uczestnicy przesłali blisko 200 informacji o przebiegu zbiórki oraz ponad 250 zdjęć przygotowanych paczek, ale także zadowolonych bankowych mikołajów. Widać na nich, że pomaganie sprawia radość nie tylko obdarowanym, ale także darczyńcom. – Dodatkowo takie inicjatywy bardzo integrują pracowników –zauważa Walerian Gaj, dyrektor Oddziału 1 PKO Banku Polskiego we Włodawie.

– To wspaniałe, że tyle osób zdecydowało się obdarować młodych ludzi oraz że zebrała się tak liczna grupa chętnych do pomocy w realizacji tego pomysłu. Dzięki zaangażowaniu pracowników mogliśmy sprawić radość wychowankom z placówek opiekuńczo-wychowawczych w całej Polsce. Chcemy wykorzystać ten potencjał i już planujemy kolejne akcje – zapowiada Małgorzata Głębicka