Młodzi wolontariusze wyróżnieni

 
 
 

Do konkursu ogłoszonego przez The Boston Consulting Group trafiło z PKO Banku Polskiego 10 kandydatur młodych ludzi znajdujących czas na działania dla dobra innych.

Trójka dzieci pracowników PKO Banku Polskiego została laureatami konkursu Polskie Talenty w Londynie. Katarzyna Sokołowska, Julia Skrzypczyk i Patrycja Leszczyńska, choć są nastolatkami, to mają już duże doświadczenie w pracy wolontaryjnej. To właśnie skala i jakość zaangażowania w pomaganie innym było kryterium wyboru zwycięzców konkursu i przyznania im nagrody w postaci wyjazdu na Polish Economic Forum w Londynie.

Pod koniec ubiegłego roku pracownicy PKO Banku Polskiego zgłaszali do konkursu młode osoby zaangażowane w działalność społeczną i charytatywną, w którym nagrodą był wyjazd na Polish Economic Forum odbywające się w Londynie w marcu br. oraz udział w balu Młodej Polonii. W konkursie mogły wziąć udział osoby w wieku 16-21 lat.

Polish Economic Forum to wydarzenie, które w ciągu 5 lat istnienia wyrosło z imprezy studenckiej na największą konferencję dotyczącą Polski, odbywającą się poza granicami kraju. Organizatorami Forum są polscy studenci z London School of Economics zrzeszeni w „LSE SU Polish Business Society” oraz The Boston Consulting Group – międzynarodowa firma doradztwa strategicznego.

Do konkursu ogłoszonego przez The Boston Consulting Group trafiło z PKO Banku Polskiego 10 kandydatur młodych ludzi znajdujących czas na działania dla dobra innych.

Wyjątkowy weekend

Z kandydatur przesłanych przez pracowników Banku jury wybrało trzy laureatki: Kasię Sokołowską, Julię Skrzypczyk i Patrycję Leszczyńską i to one w nagrodę pojechały do Londynu na Polish Economic Forum. Kasia Sokołowska z niecierpliwością czekała na wyjazd, gdyż nigdy nie miała okazji uczestniczyć w podobnej konferencji. Poza tym liczyła na poznanie utalentowanych rówieśników. – Konferencja przeniosła mnie w świat wielkiej ekonomii. Nawet przerwy kawowe były dla mnie wartościowymi momentami, bo miałam okazję poznać wiele inspirujących osób – wspomina Kasia. Jest pod wrażeniem spotkania laureatów konkursu z Kubą Labunem, polskim studentem z Oxfordu, bo właśnie jego doświadczenia uświadomiły jej, że studia w tak prestiżowym miejscu są na „wyciągnięcie ręki”. Patrycja Leszczyńska, która oczekiwała, że w Londynie wzbogaci swoją znajomość angielskiego i spotka wiele ciekawych osób także nie się nie zawiodła. Poznała poglądy i opinie znanych postaci polskiej sceny politycznej i biznesowej. – Najbardziej w pamięć zapadła mi konferencja z udziałem Mateusza Morawieckiego, ministra rozwoju i finansów – twierdzi Patrycja. Dodaje, że udział w Polish Economic Forum przekonał ją do kształcenia się w kierunku ekonomicznym. Na Julii Skrzypczyk poza ciekawymi wystąpieniami podczas konferencji, ogromne wrażenie zrobił Bal Młodej Polonii, zorganizowany w hotelu Hilton Waldorf Astoria. – Piękne miejsca, nowe ciekawe znajomości oraz niepowtarzalna atmosfera sprawiają, że udział w wydarzeniu na długo pozostanie w mojej pamięci – zapewnia Julia.

Podczas trzydniowego pobytu w Londynie w towarzystwie innych licealistów, Kasia, Julia i Patrycja zwiedzały również miasto. Na trasie wycieczki znalazły się m.in. Big Ben, Parlament, London Eye i Pałac Buckingham.

Wymiana poglądów

Na Forum spotykają się eksperci w dziedzinie ekonomii – przedstawiciele rządu, think tanków oraz kluczowych polskich firm – i rozmawiają o wyzwaniach geopolitycznych, innowacjach i ekspansji zagranicznej. Forum jest także okazją do spotkań prelegentów z polskimi studentami kształcącymi się na zagranicznych uczelniach. Co roku uczestniczy w nim ponad 500 młodych Polaków, którzy pracują w Wielkiej Brytanii lub studiują na takich uczelniach jak Oxford, Cambridge, Imperial College czy London School of Economics. Forum umożliwia rozmowy m.in. odnośnie planów zawodowych młodych Polaków uczestniczących w konferencji.

– Forum pokazuje jak potrzebny jest dialog pomiędzy studentami z zagranicznych uczelni oraz polskimi firmami. Te, które wykonały już pierwsze kroki jak PKO Bank Polski, chwalą studentów za wiedzę, samodzielność i energię do działania – mówi Franciszek Hutten-Czapski, senior partner i dyrektor zarządzający BCG w Polsce.

Laureatki konkursu

Patrycja Leszczyńska jest uczennicą liceum w Warszawie. Pochodzi z małej miejscowości w województwie lubelskim, gdzie aktywnie udzielała się w lokalnym wolontariacie. Swoją przygodę z wolontariatem kontynuuje również w Warszawie.

Zaangażowała się m.in. w pracę przy imprezie „Biegnij Warszawo” i zbiórkę na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Uważa, że dzięki wolontariatowi ma możliwość poznania ciekawych ludzi i zdobycia nowych przyjaciół. Jest przekonana, że ta aktywność pomogła jej w zaklimatyzować się w nowym mieście.

Planowała zostać lekarzem i ratować ludzkie życie, ale wyjazd do Londynu sprawił, że rozważa obecnie możliwość podjęcia studiów ekonomicznych. Nie wyobraża sobie swojego życia bez pomagania innym.

Julia Skrzypczyk chodzi do liceum Warszawie. W przyszłości chciałaby poświęcić się karierze prawniczej lub ekonomicznej. Od kilku lat aktywnie uczestniczy w inicjatywach szkolnego wolontariatu. Jeszcze w gimnazjum odwiedzała dom opieki dla osób starszych i spędzała z nimi czas rozmawiając, czytając książki i pomagając w codziennej pielęgnacji. Angażowała się także w organizowany tradycyjnie przez jej szkołę „Dzień babci i dziadka”, na który zapraszane są starsze osoby. W ramach wolontariatu odwiedzała też przedszkole, czytała maluchom książki i bawiła się z nimi. Natomiast w szkole podstawowej prowadziła m.in. zajęcia integracyjne i pomagała mniej zdolnym uczniom w nauce.

Często uczestniczy w zbiórkach pieniędzy na rzecz chorych dzieci. Zaangażowała się też w działania wolontariatu przy swojej parafii, m.in. zbierała odzież dla bezdomnych. Przed świętami Bożego Narodzenia i Wielkanocnymi piekła ciasta na wspólne świętowanie z podopiecznymi wolontariatu kościelnego w ramach spotkań „Przygotuj dom na Święta”.

Katarzyna Sokołowska jest uczennicą liceum w Białymstoku, klasy z maturą międzynarodową. Uważa, że chwile poświęcone dla innych przyczyniają się do jej osobistego rozwoju. Działalność społeczną zaczęła od pracy pod okiem opiekunów przy lokalnych akcjach m.in. zbiórki z Bankiem Żywności czy pomagając w działaniach Prawosławnego Ośrodka Miłosierdzia ELEOS. Co roku angażuje się w kolejne inicjatywy społeczne. Ostatni rok był zdecydowanie najbardziej intensywny pod względem aktywności wolontaryjnej. Działała przy Międzynarodowym Festiwalu Dyplomatycznym oraz pomagała przy organizacji Białystok Model United Nation (konferencji zrzeszającej licealistów i studentów z siedmiu krajów, która symuluje obrady Zgromadzenia ONZ).

W tym roku została finalistką Olimpiady „Zwolnieni z Teorii”, gdzie stworzyła lokalny projekt społeczny. Była również wolontariuszką na Wolves Summit, międzynarodowej konferencji gromadzącej startupy, inwestorów i programistów z ponad 50 krajów z całego świata goszczącej kilka tysięcy osób z całego świata.