Friendly Workplace 2020
Friendly Workplace Friendly Workplace

Jeronimo Martins i Biedronka z nagrodą „Friendly Workplace 2020”

Friendly-Workplace Jeronimo Martins Biedronka

Friendly-Workplace-Jeronimo-Martins-Biedronka-2020

Historia Jeronimo Martins rozpoczęła się w  1792 roku, a dziś – po ponad 225 latach – Grupa obecna jest w trzech krajach: Polsce, Portugalii i Kolumbii, zatrudniając łącznie ponad 115 tys. pracowników. Na polskim rynku działa od 25 lat będąc właścicielem lidera branży –  sieci sklepów Biedronka, a także drogerii Hebe.

„Codziennie nasze sklepy odwiedza około 4 milionów klientów! Zatrudniamy około 70 000 pracowników, co czyni nas największym prywatnym Pracodawcą w Polsce”– czytamy na stronie internetowej firmy, która może poszczycić się tytułem „Solidny Pracodawca 2019, 2020”, certyfikatem Przyjazna Rekrutacja i wysokim V miejscem w badaniu „Pracodawca Roku 2019” AIESEC. Biedronka oraz jej pracownicy aktywnie angażują się w działania społeczne i pomocowe. W kwietniu 2020 została utworzona Fundacja Biedronki, która w związku z pandemią przekazała 10 mln złotych na potrzeby domów pomocy społecznej, zakładów opiekuńczo-leczniczych
i hospicjów sprawujących opiekę nad osobami starszymi.

Ocena redakcji MarkaPracodawcy.pl

Biedronka – więcej niż praca!

Biedronka to dobry dowód na to, że w branży retail można stworzyć zdrowe, stabilne i przyjazne środowisko pracy. W jaki sposób? Po pierwsze – na bazie otwartej komunikacji z pracownikami, w oparciu o zaufanie, dobrą atmosferę oraz etos pracy zespołowej. Po drugie – inwestując w rozwój swoich ludzi. Doceniamy szeroką i przekrojową ofertę szkoleniową Biedronki obejmującą właściwie wszystkie rodzaje stanowisk. Nasze szczególne zainteresowanie wzbudziła platforma edukacyjna „eduAKCJA”. Nie samą pracą jednak człowiek żyje dlatego też w swojej ocenie nie mogliśmy pominąć obszaru work-life balance oraz kwestii ochrony zdrowia pracowników. Tu Biedronka spisuje się „na medal” uzyskując w naszym redakcyjnym głosowaniu bardzo wysoką notę. Doceniamy odpowiedzialne podejście Zarządu firmy w kwestii elastyczności godzin pracy. Pragniemy również pochwalić za szereg programów z obszaru profilaktyki zdrowotnej jak np. „Razem dbajmy o zdrowie”, „Wracaj do zdrowia” czy „Mali Bohaterowie”. Specjalny ukłon za podjęte działania w czasie pandemii (ochrona zdrowia pracowników, działania społeczne). Wielki „plus” za wyjątkowo atrakcyjny, prorodzinny pakiet benefitowy – w naszej ocenie jeden z najlepszych w Polsce. Stabilność, atmosfera, bezpieczeństwo, rozwój i współpraca, czas na pracę i czas dla rodziny – na Biedronkę można liczyć.”

Wybrane fragmenty z ankiety Pracodawcy

I. RELACJE Z PRACOWNIKAMI

Sukces Biedronki tworzą nasi ludzie, których codzienna praca i zaangażowanie wpływa na funkcjonowanie sklepów. Dzięki temu przyczyniamy się do poprawy doświadczeń milionów Polaków, którzy robią zakupy w naszych sklepach. Jednym z naszych pięciu filarów pracodawcy – EVP (Employee Value Proposition) jest praca zespołowa. W pogłębionych wywiadach i grupach fokusowych, jednym z najsilniejszych wyróżników jest właśnie dobra, przyjazna atmosfera, praca zespołowa i szeroko pojęta współpraca. Wspieramy naszych pracowników na każdym kroku i doceniamy ich. Dlatego ponad 90% awansów w naszej firmie to awanse wewnętrzne.

II. ROZWÓJ PRACOWNIKÓW

Wszyscy nasi pracownicy mają możliwość rozwoju i podnoszenia swoich kwalifikacji zawodowych. Dla każdego stanowiska, rozpoczynając od stanowiska sprzedawcy-kasjera mamy przygotowany plan wdrożenia a dla stanowisk zarządzających (zastępca kierownika sklepu, kierownik sklepu) przeprowadzamy specjalnie przygotowany program w dedykowanych sklepach szkoleniowych w całej Polsce. Nasi kierownicy w sklepach przechodzą dodatkowo Akademię Zarządzania uczącą pracy z zespołem oraz cykliczne szkolenia podnoszące kwalifikacje i uczące fachu zawodowego. Przykładem takim jest Szkoła Produktów Świeżych, w  której uczymy naszych pracowników zarządzania kategorią produktów świeżych w sklepach oraz promowania idei Świeżoznawcy – aby nasi pracownicy mogli być doradcami i ekspertami warzyw, owoców, pieczywa.

Z kolei dla pracowników Centrów Dystrybucyjnych i Biur prowadzimy działania mające na celu rozwój umiejętności, wspierających realizację codziennych obowiązków. Naszych pracowników zapraszamy także na wydarzenia, które mają inspirować i wzmacniać innowacyjność, czy uczyć nowoczesnych narzędzi pracy. Takimi przykładami są „Inspiration Days”, JM Talks lub warsztaty z narzędzi pakietu Office 365. Dla pracowników biur, menedżerów i dyrektorów mamy również dedykowaną ofertę podnoszenia kwalifikacji i kompetencji przywódczych poprzez uczestnictwo w zagranicznych szkoleniach i konferencjach.

eduAKCJA – platforma edukacyjna – nowe narzędzie rozwojowo-szkoleniowe
W maju tego roku uruchomiliśmy nową platformę rozwojową, z której pracownicy mogą korzystać kiedy chcą, gdzie chcą i jak chcą. Chcemy umożliwić im rozwój na różnych płaszczyznach, ale decyzje czego dokładnie potrzebują, kiedy chcą poświęcić czas na rozwój i jak będą to robić pozostawić dla nich. Hasło przyświecające platformie to „Weź rozwój w swoje ręce”.  Dzięki eduAkcji nasi pracownicy mogą zdobywać nowe umiejętności, rozwijać kompetencje i czerpać inspiracje. Na platformie znajdują się szkolenia, rozbudowana baza wiedzy i programy rozwojowe. eduAkcja jest na bieżąco uzupełniana kolejnymi materiałami edukacyjnym. Dostęp do niej możliwy jest z każdego urządzenia – także prywatnego.

III. WORK LIFE BALANCE

W tegorocznej strategii HR duży nacisk kładziemy elastyczne podejście do czasu pracy i wymiaru etatu naszych pracowników w sklepach. Zależy nam, aby pracownicy mogli dopasować godziny i dni pracy do swoich potrzeb – aby np. łączyć inne obowiązki z pracą w Biedronce. Zatrudniamy wielu studentów, mamy powracające z urlopu macierzyńskiego, seniorów. Nasi pracownicy mogą pracować tylko w weekendy, w godzinach dziennych, nocnych, w określone dni.

Dodatkowo, pracownicy sklepów, magazynów i biur na stanowiskach specjalistycznych mają ewidencjonowany czas pracy za pomocą karty. Oznacza to, że w ramach miesiąca przepracowują określoną w umowie liczbę godzin, bez nadgodzin, planując sobie czas pracy z wyprzedzeniem.

Po pracy mogą brać udział w treningach sportowych organizowanych w ramach zespołów, korzystać z karty Multisport, brać udział w wydarzeniach integracyjnych.

IV. ZDROWE MIEJSCE PRACY

W Biedronce dużą wagę przykładamy do bezpieczeństwa i zdrowia naszych pracowników i ich rodzin. Oferujemy im programy prozdrowotne, takie jak Razem zadbajmy o zdrowie, Wracaj do Zdrowia, Mali Bohaterowie (wsparcie finansowe dla chorych dzieci naszych pracowników), organizujemy rocznie kilka turnusów rehabilitacyjnych.

Razem Zadbajmy o Zdrowie

Celem programu jest edukacja prozdrowotna, profilaktyka oraz zapewnienie bezpłatnego dostępu do wybranych usług medycznych. Od 16 lat co roku zapraszamy wszystkich pracowników do wykonywania bezpłatnych badań profilaktycznych, diagnostycznych i konsultacji ze specjalistami. Nasza inicjatywa pomogła wielu osobom wykryć choroby w ich wczesnym stadium, podjąć efektywne leczenie oraz pokonać poważne choroby, m.in raka piersi.

Wracaj do zdrowia

Program skierowany do pracowników cierpiących na choroby zagrażające życiu, których leczenie pochłania  dużo znaczące środki finansowe.

Mali Bohaterowie

Wspieramy naszych pracowników, których dzieci posiadają orzeczenie o niepełnosprawności. W ramach programu Mali Bohaterowie, pracownik może otrzymać pomoc finansową w postaci zapomogi np. na zakup leków, sprzętu rehabilitacyjnego, sfinansowania terapii czy operacji. W 2018 roku, 228 osób skorzystało z programu, a od samego początku istnienia programu pomogliśmy już ponad 1000 osobom.

DZIAŁANIA OCHRONNE
DLA PRACOWNIKÓW W CZASIE
PANDEMII COVID-19

Zaraz po wybuchu pandemii, w pierwszej kolejności nasze działania skupiliśmy na tym, aby nasze miejsca pracy i sklepy Biedronka były bezpieczne dla pracowników i klientów. W placówkach dostępne są m.in. żele antybakteryjne, dbamy o zachowanie odpowiedniej liczby osób w sklepach i odległości między kupującymi. Wprowadzone zostały osłony z pleksiglasu oraz przyłbice dla naszych kasjerów. Mimo wielu zmian i ograniczeń, funkcjonujemy efektywnie. Większość naszych spotkań z partnerami biznesowym i kandydatami przenieśliśmy do świata online, aby dostosować się do obecnej rzeczywistości.

Dodatkowo został powołany sztab kryzysowy, w skład którego wchodzą przedstawiciele wielu obszarów. Podejmuje on szereg działań i decyzji, aby zapewnić zdrowie i bezpieczne funkcjonowanie całej firmy. Pracownicy naszych sklepów pracują na pierwszym froncie, często podejmując trudne decyzje i narażając się na ryzyko. Zarząd firmy doskonale zdaje sobie z tego sprawę i niezmiernie docenia wspólny wysiłek, odwagę i wytrwałość Zespołów. Pracownicy sklepów już kilkakrotnie otrzymali dodatkowe premie finansowe za ich odpowiedzialną postawę.

V. BENEFITY

(wybrane elementy z oferty pracodawcy)

Naszym pracownikom oferujemy benefity i programy wsparcia, oparte na 3 filarach, są to: Zdrowie, Rodzina i Edukacja. Odpowiadają one na różne potrzeby i wpływają na poprawę jakości życia naszych pracowników. Oferujemy naszym pracownikom najszerszy taki pakiet w branży retail.

Narodziny z Biedronką

Chcemy towarzyszyć pracownikom w najważniejszych momentach ich życia. Każdy pracownik, który został rodzicem, otrzymuje od firmy unikalną wyprawkę dla noworodka, która zawiera praktyczne produkty niezbędne w pierwszych miesiącach życia dziecka.

Dzień Dziecka

Dzień Dziecka świętujemy wspólnie z pracownikami i ich dziećmi. Co roku do najmłodszych trafia wyjątkowy poczęstunek przygotowany przez firmę. Z okazji swojego święta dzieci naszych pracowników mogą również odwiedzić miejsce pracy rodziców. W roku 2020 przygotowaliśmy 47 500 pakietów dla dzieci pracowników.

Biedronka dla Seniora

Biedronka dla Seniora to program wspierający finansowo naszych emerytów – byłych pracowników JMP. W jego ramach udzielamy jednorazowej zapomogi, wpłacając środki do wykorzystania w sklepach Biedronka i Hebe na kartę przedpłaconą.

Wakacje z Biedronką

Od 2005 roku organizujemy pełne atrakcji kolonie dla dzieci pracowników w wieku 7-13 lat. Bogaty program edukacyjny i rekreacyjny każdego wyjazdu daje możliwość rozwijania dziecięcych pasji i umiejętności. W 2019 roku na  cztery turnusy wyjechało 1024 dzieci.

Wyprawka szkolna

Pierwszy dzień w szkole podstawowej jest szczególnym wydarzeniem, zarówno dla dziecka, jak i jego rodziców. Z tej okazji obdarowujemy naszych pracowników wyprawką szkolną dla ich pociech. Dla każdego dziecka przygotowujemy specjalnie zaprojektowany plecak z najważniejszym wyposażeniem – zeszytami, kredkami, farbami, blokami rysunkowymi na ich pierwszy dzień w szkole. W 2019 roku przygotowaliśmy ponad 3900 takich wyprawek.

Turnieje sportowe

Od lat wspieramy sportowe zainteresowania naszych pracowników, organizując każdego roku Turnieje o Puchar Biedronki – w piłce nożnej mężczyzn oraz piłce siatkowej kobiet. Sprzyjają one nie tylko zdrowej sportowej rywalizacji, ale również integracji. Pracownicy tworzą drużyny i trenują w halach sportowych wynajętych przez pracodawcę, a następnie biorą udział w eliminacjach regionalnych. Najlepsze z najlepszych drużyn wyłonione podczas eliminacji przechodzą do turnieju finałowego – wielkiego wydarzenia, na które są zaproszeni rodzina i znajomi zawodników. W 2019 roku ponad 800 pracowników wzięło udział w Turniejach o Puchar Biedronki.

Możesz Liczyć na Biedronkę

Program ma na celu wsparcie pracowników znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji materialnej poprzez udzielenie bezzwrotnych zapomóg oraz dodatkowo nieoprocentowanych pożyczek na cele mieszkaniowe. W 2019 roku wsparliśmy w ten sposób około 10 000 pracowników.

Pakiet świąteczny

W Biedronce pragniemy wspólnie świętować ważne wydarzenia w życiu naszych pracowników, takich jak święta Bożego Narodzenia. Z tej okazji, pracownicy oraz ich rodziny co roku otrzymują pakiet świąteczny składający się z trzech elementów: paczek świątecznych dla pracowników oraz paczek dla ich dzieci w wieku 0-18 lat, zasilenia na kartę przedpłaconą do wykorzystania w sklepach Biedronka oraz Hebe, a także udziału w przyjęciach świąteczno-noworocznych. W 2018 roku przygotowaliśmy w sumie 141 115 paczek świątecznych i zasililiśmy blisko 63 750 kart przedpłaconych.

INICJATYWY NA RYNKU PRACY I EDUKACJI

Od wielu lat regularnie bierzemy udział w lokalnych i ogólnopolskich targach pracy. Jesteśmy partnerem organizacji studenckich: AIESEC, IAESTE, TOP YOUNG 100 – aktywnie biorąc udział w życiu organizacji, wspierając je merytorycznie i organizacyjnie. Stale współpracujemy z kilkoma uniwersytetami w całej Polsce, nie tylko poprzez naszych 20 ambasadorów studenckich, ale też bezpośrednio. Jesteśmy widoczni jako pracodawca na ich kampusach i uczelniach, gdzie promujemy nasze programy rozwojowe i talentowe, organizujemy warsztaty i wystąpienia.

JESTEŚMY PARTNEREM PROGRAMU ZWOLNIENI Z TEORII OD 2018 ROKU – platformy i olimpiady edukacyjnej dla uczniów i studentów, w ramach której realizują własne projekty – 14 000 uczestników.

Uczestnictwo pracowników w programach prospołecznych i prozdrowotnych

Pomagamy nie tylko od Święta
Gdy wiemy, że nasze koleżanki i koledzy z firmy znajdują się w trudnej sytuacji życiowej i potrzebują wsparcia, nasi pracownicy organizują się i wspólnie pomagają potrzebującym zbierając niezbędne produkty żywnościowe, ubrania, chemię.

Wyzwanie Sportowe Biedronki
Ważnym elementem zdrowia jest aktywność fizyczna, dlatego organizujemy Wyzwanie Sportowe Biedronki, którego celem jest przebiegnięcie lub przejechanie na rowerze jak największej liczby kilometrów. W 2019 roku wspólnie przebyliśmy 290 092 km, biegając i jeżdżąc na rowerze.

Zbiórka charytatywna dla Fundacji Azylu pod Psim Aniołem
Nasi praktykanci Biura Głównego co roku organizują projekty CSR, w ramach dobrych praktyk pracowniczych. W Biedronce wspieramy nie tylko naszych pracowników, ale także i najlepszych przyjaciół człowieka. Np. w ubiegłym roku była to zbiórka dla schroniska Fundacji Azylu pod Psim Aniołem. Udało się zebrać wiele darów – karmy, przysmaki, posłania, koce, zabawki, środki czystości i wiele innych artykułów.

Zobacz stronę https://karierawjm.pl/

newsletter employer branding Otrzymuj employer brandingowe aktualności. Zapisz się:↓↓↓

Zapisując się na newsletter, wyrażają Państwo zgodę na otrzymywanie newslettera MarkaPracodawcy.pl zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 26 sierpnia 2002r. (Dz. U. nr 144 poz. 1204). Wyrażają zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Brand Position wydawcę portalu MarkaPracodawcy.pl - zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997r. (Dz. U. nr 133 poz. 883). Jednocześnie oświadczam, że przysługuje mi prawo wglądu do moich danych oraz ich poprawienia i usunięcia.

Redakcja MP

Redakcja MP

Szanowni Państwo serdecznie zapraszamy wszystkich pracodawców do III edycji Friendly Workplace 2020.

„Friendly Workplace” to wyróżnienie redakcji MarkaPracodawcy.pl dla firm, które mogą pochwalić się nowoczesnym podejściem w obszarze polityki personalnej i rozwoju pracowników.

Dołącz do programu. Poznaj szczegóły.

Aby otrzymać prospekt ze szczegółami prosimy o kontakt pod adresem: redakcja@markapracodawcy.pl

ZAPISZ SIĘ JUŻ TERAZ!

Planujesz zwolnienia grupowe?  Bądź odpowiedzialnym pracodawcą i zapewniaj pracownikom profesjonalny outplacement. Profesjonalnie z gwarancją zwolnienia grupowe oraz outpalcement. Zobacz co w tych trudnych chwilach proponuje BIGRAM