Jak szukać pracy?

 
 
 

Statystyki napawają optymizmem – w październiku stopa bezrobocia wynosiła w Polsce tylko 11,3%.

Statystyki napawają optymizmem – w październiku stopa bezrobocia wynosiła w Polsce tylko 11,3%. Na tle tych danych bardzo dobrze wypada województwo wielkopolskie– słupki pokazują tu bowiem 7,7% i jest to najniższy poziom we wszystkich regionach. Z kolei Urząd Pracy w Poznaniu zanotował we wrześniu 2014 roku tylko 3,5% zarejestrowanych osób bezrobotnych w tym mieście. Skoro wszystko wskazuje na to, że dzieje się lepiej, co sprawia, że Ty nadal poszukujesz zatrudnienia? Mijają dni, miesiące, mija rok… i nic. Nadal jesteś bez etatu. Powoli zaczynasz w siebie wątpić. Jednak czy na pewno wiesz, gdzie zajrzeć i kogo zapytać, aby powrócić na rynek pracy?

Szukaj pracy u źródeł

Aby znaleźć pracę, trzeba przede wszystkim chcieć to zrobić – nie ma w tym nic odkrywczego. Wytrwałość jest tutaj słowem-kluczem. Pamiętaj więc: każde źródło zawierające informacje o pracy jest dobre pod warunkiem, że regularnie do niego zaglądasz. Nie ograniczaj się wyłącznie do internetu i najpopularniejszych portali rekrutacyjnych. – Mimo iż w sieci znajdziemy zasadniczo najwięcej interesujących nas informacji, to lekturą obowiązkową dla poszukujących pracy powinny być także wszelkie lokalne gazety. To tam firmy często zamieszczają dużo drobnych czy tymczasowych ogłoszeń, które mogą okazać się idealną okazją na podreperowanie budżetu zanim zdecydujemy się na stałe zatrudnienie – mówi Hanna Bielicka-Adamczyk z Agencji Rekrutacyjnej GP People. Nie lekceważmy też ofert z Powiatowego Urzędu Pracy. Możemy znaleźć tam coraz więcej ciekawych propozycji. Dziś nie musimy nawet wybierać się do urzędu osobiście – oferty możemy sprawdzić bezpośrednio na stronie internetowej. Warto też rozpuścić wieści wśród znajomych – to sprawdzony sposób na to, by pocztą pantoflową trafiały do nas informacje o wakatach.

Sieć możliwości

Wróćmy jednak do wspomnianego już wcześniej internetu. Większość portali funkcjonuje w podobny sposób: posiadają wyszukiwarki, które umożliwiają kategoryzowanie ofert według województw i branż lub słów kluczowych. Jednak jeśli nie przeglądamy ich systematycznie, niejedna cenna propozycja może nam przejść koło nosa. Na szczęście większość z nich umożliwia też otrzymywanie na skrzynkę mailową powiadomień i newsletterów o ofertach spełniających wybrane kryteria. Prócz przeszukiwania listy piętrzących się ogłoszeń online, warto zarejestrować się na serwisach społecznościowych takich jak GoldenLine, LinkedIn czy Profeo. Szczególnie jeśli poszukujemy specjalistycznego stanowiska własne konto umożliwi nam tam nawiązywanie nowych kontaktów biznesowych lub znalezienie nas przez head huntera. Warto też co jakiś czas przeglądać strony internetowe największych firm w województwie, ponieważ wszystkie z nich posiadają zakładkę „Kariera” lub „Praca”, gdzie w pierwszej kolejności publikują informacje o tym, na jakie stanowiska firma aktualnie rekrutuje

Aktywne szukanie

Doskonałą alternatywą może być też zasięgnięcie porady w agencji zatrudnienia. – To firmy współpracujące na co dzień z wieloma przedsiębiorstwami, a dzięki temu dostępowi, doskonale znają potrzeby rynku pracy. W tej materii warto więc zaufać fachowcom dysponującym ogromną bazą danych i przedsiębiorstw poszukujących pracowników w kraju, jak i za granicą – dodaje Hanna

Bielicka-Adamczyk, ekspert GP People. – Wiele osób obawia się, że będzie to wiązać się z kosztami z ich strony. Nic bardziej mylnego, taka usługa dla osób poszukających pracy jest zupełnie bezpłatna. Dlatego warto wysłać do nas swoje CV i sprawdzić, czy znajdziemy interesujące oferty – zaznacza. Mimo tego, iż takie agencje istnieją na polskim rynku już o dawna, część bezrobotnych zupełnie zapomina o tym, że może skorzystać z ich pomocy. Natomiast to do nich coraz częściej swoje zapotrzebowanie na pracowników składają małe czy średnie firmy i międzynarodowe korporacje. Na pewno więc warto spróbować zgłosić się do jednej z nich.

Szukając pracy musimy pamiętać oczywiście o tak podstawowych sprawach, jak dobrze skonstruowane CV czy odpowiednie przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej. Jednak pierwszym krokiem do sukcesu jest odpowiedni plan działania i zaangażowanie. Nie jest to trudne zadanie – wystarczy tylko chcieć!