Integracja i realizacja pasji w PKO Banku Polskim

 
 
 

 Wspólne bieganie, udział w zawodach rowerowych, narciarskich czy żeglarskich, spływy kajakowe, wycieczki krajoznawcze – to tylko kilka przykładów aktywności pracowników PKO Banku Polskiego.

pko bpSą one możliwe dzięki programowi „PKO po godzinach”. To unikatowa inicjatywa – pracownicy sami zgłaszają pomysł konkretnej imprezy lub utworzenia sekcji sportowej, a pracodawca zapewnia jej dofinansowanie. „PKO po godzinach” wspiera pracownicze inicjatywy integracyjne poprzez dofinansowanie różnego rodzaju imprez sportowych, kulturalnych i rekreacyjnych. Każdy pracownik może zgłaszać pomysły i po zaakceptowaniu wniosku, wspólnie z innymi, rozwijać zainteresowania.

 

Razem po pracy

Pracownicy z Regionu Łódzkiego w okolicy Załęczańskiego Parku Krajobrazowego nad Wartą zorganizowali spływ kajakowy. – Pogoda dopisała, bawiliśmy się świetnie. Po spływie wzięliśmy udział w konkursach i zabawie przy muzyce – wspomina Krystyna Różycka z Oddziału PKO Banku Polskiego w Wieruszowie. Tory bowlingowe i rozegranie turnieju w kręgle wybrali pracownicy kilku opolskich placówek, którzy chcieli spotkać się po pracy, porozmawiać i lepiej poznać. – Zwycięzcy otrzymali nagrody, ale zadowoleni byli wszyscy uczestnicy, wciąż miło wspominamy tamten wieczór – mówi Renata Dudzińska z Oddziału PKO Banku Polskiego w Opolu. Wśród organizowanych przez pracowników wspólnych aktywności po pracy są także gry miejskie, rozgrywki paintballowe, wyścigi gokartów, czy wyprawy do parku linowego.

Bankowe zawody

Miłośnicy białego szaleństwa co roku w marcu uczestniczą w zawodach. W tym roku ponad 160 osób walczyło o Puchar PKO Banku Polskiego w Sportach Zimowych w dyscyplinach slalom gigant narciarski kobiet i mężczyzn i slalom snowboardowy.

Natomiast jesienią ubiegłego roku ponad 100 bankowych zawodników kolejny raz spotkało się na Regatach Żeglarskich na Zatoce Puckiej. Kapryśna pogoda nie przeszkodziła w sportowej rywalizacji i integracji pracowników z całego kraju. Do udziału mogli się zgłaszać zarówno doświadczeni żeglarze, jak i osoby, które dopiero chciały spróbować swoich sił w tym sporcie. Rozegrano trzy wyścigi, a zawodnicy mieli także okazję pływać po zatoce łodzią hybrydową, jachtem oraz rozegrać turniej w kręgle w pobliskim ośrodku sportowym.

Uczestnicy bankowych zawodów cenią sobie ich organizację, ale przede wszystkim atmosferę sprzyjającą osobistemu poznawaniu się i wymianie doświadczeń, między pracownikami, którzy ze względu na wielkość Banku (zatrudnia 26 tys. osób) często maja okazje kontaktować się głownie przez telefon lub mailowo.  – Miałam okazję poznać wiele osób z mojego regionu pracujących w innych biznesach – wspomina Magdalena Masny, z Oddziału PKO banku Polskiego w Krakowie, uczestniczka tegorocznych zawodów w sportach zimowych.

Coś dla sportowców…

W ciągu roku w PKO Banku Polskim aktywnie działają także sportowe sekcje tematyczne, w tym m.in. biegowa, rowerowa, halowej piłki nożnej, siatkówki, jazdy konnej – dofinansowane ze środków programu „PKO po godzinach”. Największa jest bankowa sekcja biegaczy, liczy około 400 osób, z czego około 1/5 to maratończycy. – Startujemy zarówno w większych imprezach, jak i mniejszych – lokalnych. Duże biegi najliczniej obsadzane przez bankowych biegaczy, to wszystkie z cyklu „Warszawska Triada Biegowa”, szczególnie Bieg Konstytucji 3 Maja, Bieg Niepodległości, a także PKO Poznań Maraton – mówi Janusz Łukomski z Departamentu Bezpieczeństwa PKO Banku Polskiego, szef sekcji biegowej. Bank, który realizuje program „PKO Biegajmy razem”, wspiera udział pracowników w tych imprezach m.in. poprzez finansowane pakietów startowych.

Zawodnicy Grupy Rowerowej PKO Banku Polskiego regularnie uczestniczą w największej w Polsce imprezie Mazovia MTB Marathon (Bank jest partnerem tytularnym tego cyklu) i zdobywają kolejne wyróżnienia, m.in. w ub. roku w czerwcowym wyścigu w Łomiankach zdobył złoty medal. – Jednocześnie każdy z uczestników pokonał na dojazdach do pracy, wycieczkach i innych inicjatywach kolarskich od kilkuset do kilkunastu tysięcy kilometrów – podkreśla Michał Kwiatkowski z Departamentu Podatków Banku.

Program „PKO po godzinach” nie tylko integruje, ale pozwala pracownikom rozwijać różnorodne pasje. Jest elementem nowoczesnej kultury korporacyjnej, zachętą do kreatywności i przedsiębiorczości.

Opinie uczestników zawodów organizowanych dla pracowników:

Hubert Burczyński, Departament Zakupów, Centrala Banku (regaty żeglarskie)
Wspaniale jest spotkać się z ludźmi, których poza wspólnym logo Banku łączy podobna pasja. Zajmowane stanowiska tracą na znaczeniu, a najważniejszymi tematami są woda, wiatr i adrenalina. Po raz drugi miałem zaszczyt wziąć udział w regatach Banku i pomimo tego, że pogoda „urwała” nam kilka wyścigów, to zawody i tak udały się fantastycznie.

Ryszard Kruciński, Regionalny Oddział Detaliczny w Łodzi (sporty zimowe)
Od wielu lat biorę udział w zawodach. Organizacja imprezy od zawsze jest bardzo profesjonalna, tak było i w tym roku. Najważniejsza jest wspaniała atmosfera wśród uczestników – wzajemna życzliwość i widoczne wokół uśmiechnięte twarze. Takie spotkanie to także doskonała okazja do wymiany doświadczeń zawodowych i lepszego poznania się.
MP:
Działania employer branding w PKO BP mają solidne podstawy i są konsekwentnie realizowane wewnątrz organizacji wraz z ich komunikacją zewnętrzną.