IKEA zainwestowała 17 milionów złotych w plan emerytalny dla pracowników w Polsce

 
Photographer Mats Ekdahl
 
 
Photographer Mats Ekdahl

Obie inicjatywy pozwalają IKEA zapewnić jeszcze bardziej stabilne warunki pracy oraz umożliwiają zadbanie o przyszłość pracowników.

Dobre wyniki finansowe oraz ambitne plany rozwoju w Polsce przyczyniły się do podjęcia przez IKEA decyzji o zainwestowaniu 17 milionów złotych w plan emerytalny dla swoich pracowników. Dodatkowe wsparcie planu stanowi Program Lojalnościowy Tack!, za pośrednictwem którego firma dzieli się z pracownikami wypracowanym zyskiem. Obie inicjatywy pozwalają IKEA zapewnić jeszcze bardziej stabilne warunki pracy oraz umożliwiają zadbanie o przyszłość pracowników.

Photographer Mats Ekdahl

Photographer Mats Ekdahl

W przeprowadzonym badaniu Great Place to Work ponad 80% pracowników wybranych spółek IKEA zadeklarowało chęć pozostania w firmie w perspektywie długoterminowej. Staramy się być wspaniałym miejscem pracy dla wszystkich, od samego początku zatrudnienia w IKEA. Chcemy budować z naszymi pracownikami długotrwałe relacje i odpowiadać na ich potrzeby, dlatego zdecydowaliśmy się zainwestować w ich przyszłość i zadbać o nich również w okresie emerytalnym – powiedział Michał Pióro, Dyrektor HR IKEA Retail.

Wprowadzając plan emerytalny, IKEA dołączyła do wąskiego grona firm w Polsce, które oferują swoim pracownikom tego rodzaju benefity. Obecnie jedynie około 2,5% pracujących w Polsce jest objętych pracowniczymi programami emerytalnymi. Jednak tylko IKEA zapewnia unikalne na rynku połączenie Pracowniczego Programu Emerytalnego (PPE) oraz Pracowniczego Programu Oszczędnościowego (PPO) z możliwością gromadzenia przez pracownika składek na Indywidualnym Koncie Emerytalnym (IKE) i Indywidualnym Koncie Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE).

Oferując tak kompleksowe rozwiązanie, dajemy naszym pracownikom nie tylko możliwość systematycznego gromadzenia środków finansowych, dzięki udziałowi i zaangażowaniu pracodawcy, ale także możliwość samodzielnego odkładania funduszy na emeryturę. Wierzymy, że w przyszłości może to być znaczący dodatek do ich budżetu – dodał Michał Pióro.

PPE i PPO finansowane są przez IKEA z dwóch źródeł. PPE zasilane jest poprzez wpłatę składki podstawowej, która stanowi stały procent od wynagrodzenia pracownika. Natomiast środki przekazywane do PPO pochodzą z Programu Lojalnościowego Tack!. „Tack!” oznacza po szwedzku „Dziękuję!” – w ten sposób firma dziękuje pracownikom za ich pracę i dzieli się z nimi swoim sukcesem. Wpłacana kwota Tack! ustalana jest corocznie i zależy od osiągniętych przez Grupę IKEA celów wyznaczonych w planach biznesowych. W roku finansowym 2014, w całej Grupie IKEA, na program przeznaczonych zostało 200 mln euro.

Łącznie Grupa IKEA zatrudnia w Polsce około 13 tysięcy pracowników, w tym ponad 10 tysięcy w części produkcyjnej – IKEA Industry. Z Planu Emerytalnego IKEA mogą korzystać na tych samych zasadach wszyscy pracownicy, bez względu na zajmowane stanowisko.

Czujemy się odpowiedzialni za przyszłość wszystkich naszych pracowników. Dzięki nowym inicjatywom, również każda z ponad 10 tysięcy osób, które pracują w IKEA Industry, otrzyma możliwość skorzystania z planu emerytalnego. Wprowadzenie tak kompleksowego programu, także ze względu na jego skalę, było niezwykle wymagającym przedsięwzięciem. Tym bardziej cieszę się, że jesteśmy jedną z niewielu firm w Polsce, która oferuje tego typu rozwiązania swoim pracownikom – powiedziała Magdalena Michalak, HR Manager IKEA Industry Poland.

Dane dotyczące porównania pracowniczych programów emerytalnych na polskim rynku z badania Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego „Pracownicze Programy Emerytalne w 2014 roku”.

Nazwa marki IKEA to akronim – skrót utworzony z pierwszych liter imienia, nazwiska oraz nazw farmy i parafii, skąd pochodzi założyciel firmy (Ingvar Kamprad Elmtaryd Agunnaryd).

Subskrybuj MarkaPracodawcy.pl
Polub do nas na https://www.facebook.com/markapracodawcy