Dobre krzesło tylko dla szefa?

 
 
 

Według ostatnich badań ponad połowa dorosłych Polaków narzeka na bóle pleców i kręgosłupa.

 Nieodpowiednie krzesła to cios w plecy Twoich pracowników

Według ostatnich badań ponad połowa dorosłych Polaków narzeka na bóle pleców i kręgosłupa. Nic dziwnego skoro większość dnia spędzamy siedząc, przed telewizorem lub przy komputerze w dodatku na nieprzystosowanym krześle lub fotelu. Nasze kręgosłupy najbarziej pogrąża pobyt w pracy. Według raportu Ergotest 2015 firmy Fellowes tylko 2,4% stanowisk pracy całkowicie spełnia normy ergonomiczne, a komfort posiadania nowoczesnego, ergonomicznego siedziska ma tylko niewielu. Zwykle takim szczęśliwcem jest szef i co bardziej eksponowani pracownicy firmy. Lekarze i naukowcy biją na alarm: Pracodawco, nieodpowiednio uformowane i dostosowane do warunków pracy krzesło to prawdziwy cios w plecy Twoich pracowników. To również potencjalne źródło problemów dla Twojej firmy.

CZY WIESZ ŻE?

 • 70 % osób czynnych zawodowo pracuje w pozycji siedzącej.
 • w ciągu życia na krześle spędzamy w sumie 10 lat!
 • podczas leżenia na plecach obciążenie kręgosłupa wynosi 25 kg,
 • gdy stoimy nacisk wzrasta aż do 100 kg,
 • podczas siedzenia – do około 150 kg, a jeżeli kręgosłup jest nieprawidłowo podparty, obciążenie odcinka lędźwiowo-krzyżowego sięga nawet do 300 kg.

LEKARZE ALARMUJĄ!

Lekarze i naukowcy alarmują – siedzący tryb życia i nieodpowiednie krzesło skracają życie!

Badania naukowe przynoszą zaskakujące rewelacje. Testy na osobach których zawód zmusza do siedzenia przez większość dnia potwierdzają szkodliwość siedzącego trybu życia. Coraz częściej widzimy ostrzeżenia przed negatywnym wpływem siedzącego trybu pracy. Nie chodzi już „tylko” o przewlekłe bóle pleców. Według ostatnich badań przeprowadzonych w USA przez organizację Medical Billing & Coding osoby siedzące dłużej niż 6 godzin dziennie są aż o 40% bardziej narażone na skrócenie życia niż te, które siedzą przez mniej niż trzy godziny dziennie.

Siedzący tryb życia to „zmora” dzisiejszych czasów i ogromne zagrożenie dla naszego kręgosłupa, który jak twierdzą eksperci nie jest na dłuższą metę zdolny wytrzymać takich obciążeń. Skutkuje to uszczerbiem na naszym zdrowiu. Ktoś powie: to wszystko przez brak ruchu. I owszem, ważna jest aktywność ruchowa, ćwiczenia i różnego typu masaże. Pracy siedzącej jednak nie zmienimy, dlatego podstawowym i najbardziej skutecznym orężem w walce o zdrowy kręgosłup będzie egronomiczne i zdrowe siedzisko.

NIEODPOWIEDNIE SIEDZISKO W PRACY

SKUTKI DLA PRACOWNIKA

 • Częste bóle pleców oraz kręgosłupa
 • Napięte mięśnie
 • Częste bóle migrenowe
 • Brak koncentracji
 • Zaburzenie krążenia
 • Problemy z trawieniem
 • Złe samopoczucie, zmęczenie, rozdrażnienie

SKUTKI DLA FIRMY

 • Spadek wydajności i efektywności pracy
 • Spadek zaangażowania
 • Bierna obecność pracownika w pracy
 • Częste absencje chrobowe

ZDROWE ŚRODOWISKO PRACY i EMPLOYER BRANDING

Zakup profesjonalnego, ergonomicznego krzesła to inwestycja, która szybko się zwraca

dając korzyści zdrowotne (wpływa na samopoczucie i komfort psychiczny pracowników oraz pozwala skupić się już wyłącznie na pracy) i ekonomiczne (wzrasta zaangażowanie, efektywność i wydajność pracy). Warto pamiętać, że troska o nowoczesne i przyjazne zdrowiu wyposażenie biura to element strategii employer branding. Rozumie to już bardzo wiele firm inwestujących w całkowicie ergonominczne, funkcjonalne, przestrzenie biurowe – wszystko po to by zapewnić swoim pracownikom bezpieczne i przyjazne dla zdrowia miejsce pracy.

A WIĘC PRACODAWCO…

Pamiętaj, że profesjonalne i przyjazne zdrowiu krzesło to nie przywilej dla wybranych a narzędzie pracy potrzebne każdemu pracownikowi, dlatego jeśli pragniesz być odpowiedzialnym pracodawcą inwestuj w nowoczesne i egronomiczne, wysokiej jakości siedziska dla personelu. To się naprawdę opłaci.

IDEALNE KRZESŁO DO PRACY

Nie każde krzesło biurowe jest przystosowane do wielogodzinnej pracy. Zdrowe, ergonomiczne krzesło możesz poznać po tym, że siedząc odczuwasz komfort związany z uczuciem „dynamicznego siedzenia”, podczas którego krzesło porusza się podążając za Twoim ruchem. Mając profesjonalne krzesło dostosujesz wysokość siedziska do Twojego wzrostu oraz dostosujesz wysokość oparcia do Twoich wymagań. Pamiętaj, że oparcie powinno stale podpierać Twój kręgosłup. Dodatkowo, wyregulujesz głębokość siedziska – musisz dostosować je do swojego wzrostu. Dzięki temu zlikwidujesz ucisk w okolicy podkolanowej i zapewnisz właściwe krążenie w nogach, a dzięki wsparciu przedramion na miękkich podłokietnikach odciążysz mięśnie szyi, ramion i rozluźnisz mięśnie pleców.

PASJONACI INNOWACJI

Poniżej prezentujemy przykłady funkcjonalnych, przyjaznych dla kręgosłupa modeli krzeseł do pracy dostępnych na polskim rynku.

Krzesło SAVA z mechanizmem Synchro PRO

wnetrze-biurowe

– SAVA łączy w sobie klasykę i oryginalność. Zastosowane mechanizmy pozwalają na dostosowanie krzesła do osoby użytkującej, w zależności od jej potrzeb i przyzwyczajeń. Szeroka paleta stosowanych tkanin i barwne kolory to kolejny atut do stworzenia współczesnego biura. Projektując nasze krzesła mieliśmy na uwadze ich funkcje zdrowotne i estetyczne.
W pierwszej kolejności robimy je z myślą o naszych pracownikach – testowaliśmy je na sobie.
Krzysztof Cieślik – Dyrektor Marki MDD Seating  www.mdd.pl