Bankowy multimedalista

 
 
 

Dariusz Pender, pracownik PKO Banku Polskiego, to jeden z najlepszych na świecie szermierzy na wózkach.

Jako jedyny zawodnik z Polski wystartuje w aż czterech konkurencjach na paraolimpiadzie 2016 w Rio De Janeiro. Tuż przed nią zwyciężył w XVI edycji Pucharu Świata „Szabla Kilińskiego” w Warszawie.

Dariusz Pender w PKO Banku Polskim pracuje już od kilkunastu lat.

– Współpracownicy dopytują mnie o rozgrywki  i trzymają kciuki. Gratulują, wspierają, dodają otuchy… – mówi. Koledzy z Centrum Operacji Detalicznych (COD) PKO Banku Polskiego podkreślają, że Dariusz nie chwali się swoimi sukcesami. Jest skromny, o osiągnięciach mówi tylko wtedy, kiedy zostaje o nie zapytany. – Wie, jak zachować normalność w świetle reflektorów i jak nie utracić swojej osobowości pomimo wielkich sukcesów. Jest koleżeński, bezkonfliktowy i pogodny – zachwala kolegę Anna Mogilnicka. – Podkreśla, że sport jest tym, co po prostu lubi robić w wolnym czasie. Nigdy nie daje odczuć, że więcej mu się należy, bo jest mistrzem – dodaje Paweł Heliński. – Po zawodach Darek przynosi zdobyte medale, a my możemy zobaczyć, jak wyglądają z bliska. Zdajemy sobie sprawę, ile czasu i wyrzeczeń kosztuje go ten sukces – mówi Jadwiga Drygiel. Ciężka praca, silna motywacja i wiara w siebie to kluczowe elementy decydujące o powodzeniu zarówno w sporcie, jak i w biznesie, dlatego jego doświadczenia są cenne nie tylko dla najbliższych współpracowników. O smaku zwycięstwa, determinacji w dążeniu do celu miał okazję opowiedzieć też bankowym menedżerom na jednym ze spotkań kadry kierowniczej PKO Banku Polskiego.

Wyjątkowe wydarzenie sportowe, jakim jest paraolimpiada, odbędzie się już po raz piętnasty.

Letnie Igrzyska Paraolimpijskie zostaną rozegrane w Rio de Janeiro w Brazylii od 7 do 18 września 2016 roku. Na tych prestiżowych zawodach w reprezentacji Polski nie zabraknie multimedalisty z PKO Banku Polskiego – Dariusza Pendera. Co więcej, jako jedyny polski zawodnik szermierki na wózku uzyskał prawo startu w czterech konkurencjach: indywidualnie, w kategorii A, we florecie i w szpadzie oraz jako zawodnik drużyny floretowej i szpadowej.

Ostatnim turniejem przed Igrzyskami Paraolimpijskimi w Rio 2016 była XVI edycja Pucharu Świata „Szabla Kilińskiego” w szermierce na wózkach w Warszawie. – W szpadzie w kategorii A zająłem trzecie miejsce, przegrywając w półfinale z późniejszym zwycięzcą, reprezentantem Wielkiej Brytanii. Ale pasjonujące, a czasami wręcz dramatyczne były rozgrywki we florecie w kategorii A – w finale złamałem aż dwa florety. I choć walka była wyrównana i trudna pokonałem rywali i wygrałem turniej – mówi Dariusz Pender. Za to zwycięstwo otrzymał pamiątkową szablę oraz ufundowany przez prezydenta Andrzeja Dudę puchar dla najlepszego zawodnika reprezentacji Polski.

Dariusz Pender uczestniczył w wielu letnich igrzyskach paraolimpijskich – w 2000, 2004, 2008 i 2012 roku, podczas których łącznie wywalczył dla Polski aż 7 medali. Ale w dorobku ma także medale Mistrzostw Świata, Europy, Pucharów Świata i wielu krajowych zawodów.

Jak multimedalista z PKO Banku Polskiego przygotowuje się do paraolimpiady w Rio de Janeiro?

– Trenuję przez cały rok przynajmniej 3 razy w tygodniu, przed ważnymi zawodami 2-3 miesiące wcześniej zwiększam liczbę treningów do 5-6 w tygodniu. W sierpniu odbędzie się zgrupowanie sportowców, podczas którego będę miał intensywniejsze treningi – mówi. Poza tym ze względu na tropikalny klimat w Brazylii i groźne wirusy otrzymał serię szczepień. Podkreśla, że w jego dyscyplinie dużym komfortem jest to, że zawody w szermierce rozgrywane są w pomieszczeniach zamkniętych z klimatyzacją, co poprawia komfort startu w porównaniu z dyscyplinami rozgrywającymi się na powietrzu. Ma jednak świadomość, że będzie trudno o dobry wynik Ocenia, że ma cztery szanse na medal. Liczy na to, że przynajmniej jedną uda mi się wykorzystać.

źródło: PKO BP