Friendly Workplace 2020
Narzędzia Warto wiedzieć

10 ważnych zasad Targów Pracy – poradnik

targi pracy
targi pracy

Czy zaprezentujemy się jako wartościowy i atrakcyjny pracodawca, a do naszych drzwi będą dobijać się kandydaci...?

Nadchodzi szczególnie istotny okres dla specjalistów HR. Zbliżające się  rekrutacje na pełnoetatowe stanowiska oraz wakacyjny i przed wakacyjny okres programów praktyk i staży powodują, że bardzo pożądany, a czasem wręcz konieczny jest bezpośredni kontakt z młodymi, wykształconymi ludźmi. Właśnie tą  możliwość oferują targi pracy, których szczególne dużo ma miejsce w marcu i kwietniu. To, czy będziemy postrzegani jako wartościowy i atrakcyjny pracodawca, a do naszych drzwi będą dobijać się kandydaci idealnie dopasowani do naszych potrzeb, będzie zależało w dużej mierze od przestrzegania kilku prostych zasad tuż przed targami i podczas nich.

1. Ważny jest cel. Zastanów się w jakim celu uczestniczyć w targach?

Chęć zaprezentowania swojej firmy na targach pracy musi być związana z konkretnym powodem – zwykle jest to wsparcie prowadzonych rekrutacji, choć nie zawsze. Częstą przyczyną uczestnictwa w podobnych wydarzeniach jest budowanie rozpoznawalności marki i pozytywnego wizerunku w konkretnej grupie. Targi służą również kontaktom biznesowym i prezentacji produktów czy usług. Warto w miarę możliwości potraktować je kompleksowo, aby jak najlepiej przełożyły się na sukces organizacji.

2. Gdzie? Dobór odpowiedniego wydarzenia

Targi targom nierówne, a organizujące je podmioty często działają w zupełnie odmienny sposób. Wybór „marki” targów wcale nie jest prosty. Do podstawowych czynników, które powinniśmy wziąć pod uwagę, należą: wiek, wykształcenie i doświadczenie zawodowe grupy, do której kierujemy naszą ofertę. Jeśli chcemy zaprezentować się w środowisku studenckim kilku konkretnych kierunków, dobrze jest skorzystać z targów odbywających się na uczelniach. Pamiętajmy jednak, że wielu z młodych ludzi znajdujących się w tym czasie na kampusie może nas potraktować jedynie jako ciekawostkę w przerwie między wykładami i bez specjalnego przygotowania odwiedzać kolejnych wystawców. Jeśli natomiast interesują nas profesjonaliści z danej branży – być może sprawdzą się w naszym przypadku niewielkie, zamknięte targi, zawężone do grona specjalistów. Ciekawym rozwiązaniem są targi organizowane zewnętrznie na dużych przestrzeniach, łączące obie wyżej wymienione grupy, tj. zarówno studentów (wszystkich pobliskich uczelni, nie tylko pojedynczych), jak i doświadczonych pracowników. Jedynymi targami w Polsce dającymi taką możliwość są organizowane w Hali Stulecia targi Wrocław Career EXPO.

3. Z czym na targi pracy? Zadbaj o materiały

Po pierwsze – ulotka. Przejrzysta, ciekawa, niebanalna. Zawierająca wszystkie najważniejsze informacje o firmie, prowadzonych rekrutacjach, programach stażowych, możliwościach rozwoju, drodze aplikacji. Po drugie – przydatny gadżet. Co prawda często krytykuje się taką formę promocji, stwierdzając, że niektórzy uczestnicy targów (zwłaszcza studenci) są zainteresowani jedynie darmowym prezentem, jednak faktem jest, że gadżety przyciągają uwagę również tych, których chcemy skusić do dłuższej chwili spędzonej przy naszej firmie.

4. Punkty wyróżnienia. Atrakcyjne stoisko

Organizatorzy targów w ramach standardowej obsługi proponują firmom zwykle, białe stoisko. Nie oznacza to jednak, że nie możemy go urozmaicić – wszelkie plakaty, roll-upy, gabloty, ekrany itp. od razu ożywią i uatrakcyjnią naszą przestrzeń wystawienniczą. Jeśli mamy pomysł na taką aranżację, ale nie wiemy, od czego zacząć – zwróćmy się o pomoc do organizatorów.

5. Znajdź sposób na uatrakcyjnienie swojej obecności

Na targach zwykle oprócz nas wystawia się również od kilkunastu do kilkudziesięciu firm. Jeśli zaskoczymy odwiedzających niebanalnym akcentem, np. konkursem, degustacją lub innym widowiskiem, szanse na bycie zauważonym przez interesującą nas grupę znacznie wzrosną. [quote style=”boxed” float=”right”] uczestnicy targów chętniej nawiązują kontakt z firmą, której przedstawiciele są do nich przyjaźnie nastawieni już na pierwszy rzut oka – uśmiech procentuje![/quote]

6. Bądź przygotowany merytorycznie – to podstawa

Nie ma chyba gorszego targowego grzechu od nieprzygotowania do udzielania informacji na wiele, często szczegółowych pytań. Zachowajmy więc pełen profesjonalizm i przyswójmy wszystkie informacje dotyczące naszej firmy, ze szczególnym uwzględnieniem procesów rekrutacji, działalności i kultury organizacji.

7. Ogólny wizerunek i organizacja. Nie twórz wokół siebie bałaganu

Niby drobiazg… a ważny. Na targach o bałagan nietrudno, puste kartony po materiałach promocyjnych i elementach wystroju stoiska, wszechobecne kubki po kawie i odłożone byle jak płaszcze mogą wyraźnie zniechęcić odwiedzających nas gości. Jeśli jeszcze przed wydarzeniem wiemy, że będziemy mieli sporo śmieci, poprośmy organizatorów o monitorowanie sytuacji i szybką reakcję. Kurtki powieśmy w szatni, a kawę i poczęstunek starajmy się kłaść poza zasięgiem wzroku – np. pod ladą. Pamiętajmy, że zarówno nasz schludny wygląd, jak i schludność stoiska, na którym jesteśmy, świadczy o naszej firmie!

8. Uśmiech procentuje! Okaż entuzjazm, uśmiechaj się!

Targi wiążą się z wyczerpującą pracą, długimi podróżami, stresem. Nie pozwól jednak, aby zniechęcenie czy zmęczenie było widoczne na zewnątrz – uczestnicy targów chętniej nawiązują kontakt z firmą, której przedstawiciele są do nich przyjaźnie nastawieni już na pierwszy rzut oka – uśmiech procentuje!

9. Nie pracuj na stoisku

Niestety i to się zdarza. Najlepiej byłoby oczywiście, gdybyśmy mogli na tych kilka godzin powstrzymać się od zdalnej pracy. Jeśli jednak koniecznie musimy dokończyć projekt lub wysłać maila – spróbujmy nie robić tego ostentacyjnie. Uczestnicy targów mogą poczuć się lekceważeni.

10. Nawiąż kontakt po targach

Odwiedzającym targi czasem towarzyszy uzasadnione przekonanie, że osobista rozmowa z przedstawicielem firmy i złożenie dokumentów aplikacyjnych nie różni się niemal niczym od internetowej drogi aplikacji (często zresztą firma odsyła do internetowych systemów rekrutacyjnych). Pokażmy przynajmniej tym uczestnikom, którzy nas zainteresowali, że doceniamy ich zaangażowanie – np. poprzez zwykłe e-mailowe podziękowanie za rozmowę i obietnicę szybkiego kontaktu – nawet jeśli ostatecznie okaże się, że dana osoba nie kwalifikuje się na wybrane stanowisko.

Powodzenia na wiosennych targach pracy!

[subscribe2]
newsletter employer branding Otrzymuj employer brandingowe aktualności. Zapisz się:↓↓↓

Zapisując się na newsletter, wyrażają Państwo zgodę na otrzymywanie newslettera MarkaPracodawcy.pl zgodnie z Ustawą o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 26 sierpnia 2002r. (Dz. U. nr 144 poz. 1204). Wyrażają zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Brand Position wydawcę portalu MarkaPracodawcy.pl - zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997r. (Dz. U. nr 133 poz. 883). Jednocześnie oświadczam, że przysługuje mi prawo wglądu do moich danych oraz ich poprawienia i usunięcia.

Redakcja MP

Redakcja MP

Szanowni Państwo serdecznie zapraszamy wszystkich pracodawców do III edycji Friendly Workplace 2020.

„Friendly Workplace” to wyróżnienie redakcji MarkaPracodawcy.pl dla firm, które mogą pochwalić się nowoczesnym podejściem w obszarze polityki personalnej i rozwoju pracowników.

Dołącz do programu. Poznaj szczegóły.

Aby otrzymać prospekt ze szczegółami prosimy o kontakt pod adresem: redakcja@markapracodawcy.pl

ZAPISZ SIĘ JUŻ TERAZ!

Planujesz zwolnienia grupowe?  Bądź odpowiedzialnym pracodawcą i zapewniaj pracownikom profesjonalny outplacement. Profesjonalnie z gwarancją zwolnienia grupowe oraz outpalcement. Zobacz co w tych trudnych chwilach proponuje BIGRAM